Arkeoloji ve Doğa Bilim Kampı Anamurda
Mithat Ünal- Anamur da 12 ile 16 yaşları arasında değişen öğrenciler için kurulan ‘Arkeoloji Temelli Doğa ve Bilim Kampı´ projesinin Bir haftalık bölümü sona erdi. Anamuryum Antik Kenti, Mamure Kalesi ve Astım Köşekbükü Mağarası başta olmak üzere Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerinde gezdiler.
Tarih: 7.7.2018 07:52:51/ 477okunma / 0yorum


Mithat Ünal- Anamur da 12 ile 16 yaşları arasında değişen öğrenciler için kurulan ‘Arkeoloji Temelli Doğa ve Bilim Kampı´ projesinin Bir haftalık bölümü sona erdi. Anamuryum Antik Kenti, Mamure Kalesi ve Astım Köşekbükü Mağarası başta olmak üzere Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerinde gezdiler.  Selçuk Üniversitesi, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafında yürütülen ‘TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Proje çağırısı kapsamında kurulan  ve Selçuklu Yüksel Bahadır Alaylı Bilim ve Sanat Merkezi, Selçuklu Mustafa Necati İlkokulu ve Karatay Fevzi Çakmak  Anaokulunun ortak olduğu projede 12-16 yaş arasında değişen 30 öğrenci doğa ile tarihi değerleri aynı anda görerek ve dokunarak öğrenme imkanı buluyorlar. Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Selçuklu Belediyesi ile Anamur Müze Müdürlüğü desteğinde yürütülen projede öğrenciler, hakkında kısa bilgi veren proje yürütücüsü Doçent Doktor  Mehmet Tekocak, tarihi ve doğal zenginliklerinin çok fazla olmasından dolayı Anamur´u seçtiklerini söyledi.
Projenin Amacı Öğrencileri İzleyerek ve Dokunarak Öğretmek
Anamur Müze Müdürü Suat Şahin´in öncülük ettiği 10 rehber, 2 uzman, bir eğitmen ve bir sağlık personeli ile toplam 18 eğitimcinin gözetiminde yürütülen proje hakkında genel bilgi veren, Anemurium Antik Kenti´nde başlatılan restitüsyon ve restorasyon ekibinin bilimsel danışmanlarından Selçuk Üniversitesi  Arkeoloji bölümünden  Doçent Doktor Mehmet Tekocak, projenin amacının doğada doğrudan yansıtıcı bilim öğretimi destekleyici etkinlikler kullanarak öğrencilere bilim ve doğa eğitimi vermek olduğunu söyledi. Böylece öğrencinin bilimsel ve sosyal becerilerini geliştirmek, bu alanlardaki farkındalıkların arttırılması ve yeteneklerinin keşfedilmesini sağlayarak, eğitim hayatında ve sosyal çevresinde motivasyonu yüksek, doğa ve tarih bilincine sahip bireyler olmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

Proje´nin Etkisi Yaygın
Proje Yürütücüsü Doçent Doktor Mehmet Tekocak, bu projenin arkeoloji temelli doğa ve bilim eğitimi olması nedeniyle İlimizde ve ülke genelinde fark yaratacak biri proje olarak değerlendirdiklerini söyledi. Tekocak, “Katıldıkları etkinliklerde bilimin doğasını yaparak, yaşayarak öğrenecek olan öğrenciler burada kazandıkları bilgi ve becerileri etkileşim içinde bulundukları çevrelere anlatacaklardır.” Dedi.
Kaldıkları Anamur Hermes Hotel´in teras katında kendilerine adeta doğal bir laboratuar kuran öğrenciler uzmanların ve rehberlerin gözetiminde doğada buldukları canlıları, bitki çeşitlerini mercek ve mikroskop yardımı ile inceleme ve tanımlama fırsatı buluyorlar.  Öğrencilerin bu projeye olan ilgisinin oldukça yoğun olduğunu kaydeden Uzman Osman Kaynar, öğrencilerin her konuda kendilerine onlarca soru sorduklarını ve bununda dokunarak ve görerek eğitime büyük katkısının olduğunu dile getirdi. Kaynar, öğrencilerin IQ değerinin yüksek olduğunu ve şehit ve gazi ailelerinin çocuklarına da bu projede yer verdiklerini kaydeden Kaynar, bu öğrencilerin gelecekte ülkenin gelişmesine ve ilerlemesine büyük katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi. 02-07 Temmuz arasında Anamurdaki birinci etabı tamamlanan projenin ikinci etabı ise, 27-30Ağustos 2018 tarihleri arasında Konya da gerçekleştirilecek.


/resimler/2018-7/7/0755570831382.jpg

/resimler/2018-7/7/0756372707443.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arkeoloji Doğa Bilim Kampı Anamurda
80. Yılında 80 Öğrenci Atayı Böyle andı
80. Yılında 80 Öğrenci Atayı Böyle andı
Anamur Karalarbahşiş İlkokulu, Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün ebediyete intikalinin 80´inci yılı nedeniyle 80 öğrencinin katıldığı ´ATAM´ yazılı bir koreografi hazırladı.
Anamur Anadolu İmamhatip Lisesi´nden Sanatsal Gezi
Anamur Anadolu İmamhatip Lisesi´nden Sanatsal Gezi
Mithat Ünal-Anamur Anadolu İmam Hatip Lisesi, Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında ‘Unutulmaya yüz tutmuş sanatları tanıyorum, öğreniyorum.´ Projesi için Konya ve Bursa illerini gezdi. Okulun Müdür Yardımcısı Coğrafya Öğretmeni Ümit Bekmez´in kafile başkanlığı yaptığı geziye, Naht Sanatları Ustası ve Geleneksel Okçu Fehmi Çakılı ve Arapça Öğretmeni Rafi Doğan da redakat etti. Ümit Bekmez gezinin hem öğrenciler hem de kendileri için çok yaralı olduğunu söyledi.
Mus´an b. Umeyr´in  Genç Hafızları Hutbede
Mus´an b. Umeyr´in Genç Hafızları Hutbede
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğünün 2 yıl önce Mus´ab b. Umeyr Hafızlık Yatılı Erkek Kur´an Kursu bünyesinde İmamhatip Ortaokulu öğrencileri ile başlattığı Hafızlık eğitimi meyvelerini vermeye başladı. Mus´ab b. Umeyr Hafızlık Yatılı Erkek Kur´an Kursu´nda eğitim alan 10 öğrenci, camilerde bir taraftan vaaz verirken, diğer yandan hutbeye çıkmaya başladılar.
Kıbrıs İlkokulundan Askerlere Sürpriz Ziyaret
Kıbrıs İlkokulundan Askerlere Sürpriz Ziyaret
Mithat Ünal-ıbrıs İlkokulu 3/B sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri ile İlçe Jandarma Komutanlığına ziyarette bulundular. Gezileri sırasında ev börekleri ile askerlere sürpriz yapan öğrenciler, bir taraftan asker ağabeyleri ile oynadılar, hem de askerlik hakkında merak ettikleri hakkında bilgiler aldılar.
Bu Öğrencilerin Taşıma Sorunları Özel Servisle Çözülecek
Bu Öğrencilerin Taşıma Sorunları Özel Servisle Çözülecek
Mithat Ünal-Anamur Karalarbahşiş Mahallesinde taşıma kapsamı dışında kalan yaklaşık 15 öğrencinin okul ulaşım sorunları özel servisle çözülecek.
EĞİTİM BİR SEN SEÇİMLERİNDE DEĞİŞİM RÜZGARI
EĞİTİM BİR SEN SEÇİMLERİNDE DEĞİŞİM RÜZGARI
Anamur Eğitim Bir Sen İlçe Temsilciliğinin, 6 Ekim cumartesi günü yapılacak olan seçimleri için yeni bir liste oluşturuldu.
Belediye Başkanı Mehmet Türe Çocuklarla
Belediye Başkanı Mehmet Türe Çocuklarla
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe İlköğretim Haftası dolayısı ile okul gezilerini sürdürüyor. Başkan Türe, son olarak Çarıklar Efeler İlkokulu´nda düzenlenen programa katıldı.
Anamur Emniyeti´nden Okul Çevresinde Denetim
Anamur Emniyeti´nden Okul Çevresinde Denetim
Anamur İlçe Emniyet Müdürlüğü Polisleri 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının başlaması ile okul önlerinde ve çevrelerinde alacakları ek önlemlerle öğrencilerin sorunsuz bir eğitim öğretim dönemi geçirmeleri için gayret gösterecekler.
Gelecek Umutlarını Gökyüzüne Saldılar
Gelecek Umutlarını Gökyüzüne Saldılar
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde İlköğretim Haftası nedeni ile düzenlenen törende birinci sınıfa bu yıl başlayan minikler geleceklerini simgeleyen renkli balonları gökyüzüne uçurdular. Kıbrıs İlokulunda düzenlenen programa Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tuğrul, İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar, Emniyet Müdürü Mehmet Güngör ile öğrenciler ve veliler katıldılar.
Anamurda Eğitim Sezonu Böyle Başladı
Anamurda Eğitim Sezonu Böyle Başladı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde yaklaşık 1 5 bin ilk ve orta öğretim öğrencisi ve 700 öğretmen 2018-2019 Eğitim Öğretim yılına başladı. Eğitim Öğretin Haftası nedeni ile Yeni Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene, Kaymakam Mehmet Kurtoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu ve Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, daire amirleri, okul müdürleri, veliler ve öğrencileri katıldı. Törende, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan Atatürk anıtına çelenk sundu.
Okullarda Uyum Eğitimi Başladı, Eğitim Sezonu Haftaya Başlıyor
Okullarda Uyum Eğitimi Başladı, Eğitim Sezonu Haftaya Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek yılın çalışma takvimini hazırladı. Buna göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılı, 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak, 14 Haziran 2019 Cuma sona erecek. Ana Sınıfı ve birinci sınıfa gidecek olan öğrenciler için ise eğitim öğretim sezonu başladı.
Halk Eğitim Merkezi Gençleri Geleceğe Hazırlıyor
Halk Eğitim Merkezi Gençleri Geleceğe Hazırlıyor
Mithat Ünal-Anamur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurumları(YKS(TYT/AYT)), Liselere Giriş sınavı(LYS), Kamu Personeli Seçme sınavı(KPSS)´nin yanında bu yıl başlattığı Açık Öğretim Fakültesi(AÖF) sınavları ile Anamur´un gençlerini geleceğe hazırlıyor. Halk eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Veli Uysal, genel tekrarlar, testler, taramalar, deneme sınavları ve birebir etütler ile yaygın eğitimde gençlerin yanında olduklarını söyledi.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3231
EURO
6.0775
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12