Arkeoloji ve Doğa Bilim Kampı Anamurda
Mithat Ünal- Anamur da 12 ile 16 yaşları arasında değişen öğrenciler için kurulan ‘Arkeoloji Temelli Doğa ve Bilim Kampı´ projesinin Bir haftalık bölümü sona erdi. Anamuryum Antik Kenti, Mamure Kalesi ve Astım Köşekbükü Mağarası başta olmak üzere Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerinde gezdiler.
Tarih: 7.7.2018 07:52:51/ 387okunma / 0yorum


Mithat Ünal- Anamur da 12 ile 16 yaşları arasında değişen öğrenciler için kurulan ‘Arkeoloji Temelli Doğa ve Bilim Kampı´ projesinin Bir haftalık bölümü sona erdi. Anamuryum Antik Kenti, Mamure Kalesi ve Astım Köşekbükü Mağarası başta olmak üzere Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerinde gezdiler.  Selçuk Üniversitesi, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafında yürütülen ‘TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Proje çağırısı kapsamında kurulan  ve Selçuklu Yüksel Bahadır Alaylı Bilim ve Sanat Merkezi, Selçuklu Mustafa Necati İlkokulu ve Karatay Fevzi Çakmak  Anaokulunun ortak olduğu projede 12-16 yaş arasında değişen 30 öğrenci doğa ile tarihi değerleri aynı anda görerek ve dokunarak öğrenme imkanı buluyorlar. Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Selçuklu Belediyesi ile Anamur Müze Müdürlüğü desteğinde yürütülen projede öğrenciler, hakkında kısa bilgi veren proje yürütücüsü Doçent Doktor  Mehmet Tekocak, tarihi ve doğal zenginliklerinin çok fazla olmasından dolayı Anamur´u seçtiklerini söyledi.
Projenin Amacı Öğrencileri İzleyerek ve Dokunarak Öğretmek
Anamur Müze Müdürü Suat Şahin´in öncülük ettiği 10 rehber, 2 uzman, bir eğitmen ve bir sağlık personeli ile toplam 18 eğitimcinin gözetiminde yürütülen proje hakkında genel bilgi veren, Anemurium Antik Kenti´nde başlatılan restitüsyon ve restorasyon ekibinin bilimsel danışmanlarından Selçuk Üniversitesi  Arkeoloji bölümünden  Doçent Doktor Mehmet Tekocak, projenin amacının doğada doğrudan yansıtıcı bilim öğretimi destekleyici etkinlikler kullanarak öğrencilere bilim ve doğa eğitimi vermek olduğunu söyledi. Böylece öğrencinin bilimsel ve sosyal becerilerini geliştirmek, bu alanlardaki farkındalıkların arttırılması ve yeteneklerinin keşfedilmesini sağlayarak, eğitim hayatında ve sosyal çevresinde motivasyonu yüksek, doğa ve tarih bilincine sahip bireyler olmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

Proje´nin Etkisi Yaygın
Proje Yürütücüsü Doçent Doktor Mehmet Tekocak, bu projenin arkeoloji temelli doğa ve bilim eğitimi olması nedeniyle İlimizde ve ülke genelinde fark yaratacak biri proje olarak değerlendirdiklerini söyledi. Tekocak, “Katıldıkları etkinliklerde bilimin doğasını yaparak, yaşayarak öğrenecek olan öğrenciler burada kazandıkları bilgi ve becerileri etkileşim içinde bulundukları çevrelere anlatacaklardır.” Dedi.
Kaldıkları Anamur Hermes Hotel´in teras katında kendilerine adeta doğal bir laboratuar kuran öğrenciler uzmanların ve rehberlerin gözetiminde doğada buldukları canlıları, bitki çeşitlerini mercek ve mikroskop yardımı ile inceleme ve tanımlama fırsatı buluyorlar.  Öğrencilerin bu projeye olan ilgisinin oldukça yoğun olduğunu kaydeden Uzman Osman Kaynar, öğrencilerin her konuda kendilerine onlarca soru sorduklarını ve bununda dokunarak ve görerek eğitime büyük katkısının olduğunu dile getirdi. Kaynar, öğrencilerin IQ değerinin yüksek olduğunu ve şehit ve gazi ailelerinin çocuklarına da bu projede yer verdiklerini kaydeden Kaynar, bu öğrencilerin gelecekte ülkenin gelişmesine ve ilerlemesine büyük katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi. 02-07 Temmuz arasında Anamurdaki birinci etabı tamamlanan projenin ikinci etabı ise, 27-30Ağustos 2018 tarihleri arasında Konya da gerçekleştirilecek.


/resimler/2018-7/7/0755570831382.jpg

/resimler/2018-7/7/0756372707443.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arkeoloji Doğa Bilim Kampı Anamurda
Gelecek Umutlarını Gökyüzüne Saldılar
Gelecek Umutlarını Gökyüzüne Saldılar
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde İlköğretim Haftası nedeni ile düzenlenen törende birinci sınıfa bu yıl başlayan minikler geleceklerini simgeleyen renkli balonları gökyüzüne uçurdular. Kıbrıs İlokulunda düzenlenen programa Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tuğrul, İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar, Emniyet Müdürü Mehmet Güngör ile öğrenciler ve veliler katıldılar.
Anamurda Eğitim Sezonu Böyle Başladı
Anamurda Eğitim Sezonu Böyle Başladı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde yaklaşık 1 5 bin ilk ve orta öğretim öğrencisi ve 700 öğretmen 2018-2019 Eğitim Öğretim yılına başladı. Eğitim Öğretin Haftası nedeni ile Yeni Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene, Kaymakam Mehmet Kurtoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu ve Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, daire amirleri, okul müdürleri, veliler ve öğrencileri katıldı. Törende, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan Atatürk anıtına çelenk sundu.
Okullarda Uyum Eğitimi Başladı, Eğitim Sezonu Haftaya Başlıyor
Okullarda Uyum Eğitimi Başladı, Eğitim Sezonu Haftaya Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek yılın çalışma takvimini hazırladı. Buna göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılı, 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak, 14 Haziran 2019 Cuma sona erecek. Ana Sınıfı ve birinci sınıfa gidecek olan öğrenciler için ise eğitim öğretim sezonu başladı.
Halk Eğitim Merkezi Gençleri Geleceğe Hazırlıyor
Halk Eğitim Merkezi Gençleri Geleceğe Hazırlıyor
Mithat Ünal-Anamur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurumları(YKS(TYT/AYT)), Liselere Giriş sınavı(LYS), Kamu Personeli Seçme sınavı(KPSS)´nin yanında bu yıl başlattığı Açık Öğretim Fakültesi(AÖF) sınavları ile Anamur´un gençlerini geleceğe hazırlıyor. Halk eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Veli Uysal, genel tekrarlar, testler, taramalar, deneme sınavları ve birebir etütler ile yaygın eğitimde gençlerin yanında olduklarını söyledi.
Çınar:´Okullarınıza da Başörtülü Gidin´
Çınar:´Okullarınıza da Başörtülü Gidin´
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar, yaz dönemi kız Kur´an kursu sezon sonu programında yaptığı konuşmada kız öğrencilere okullarına da başörtülü gitmelerini istedi.
Müftü Çınar Kursiyerler ve Velileri Böyle Buluşturdu
Müftü Çınar Kursiyerler ve Velileri Böyle Buluşturdu
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğünün düzenlediği ve bu yıl üçüncüsünü düzenleyerek geleneksel hale getirdiği yatılı yaz Kur´an Kursları için sezon sonu etkinliği düzenlendi. 148 kız ve 130 erkek olmak üzere toplam 278 öğrencinin eğitim gördüğü Hafızlık ve Kur´an Kursları sezon sonu programlarına öğrenci ve velilerden oluşan yaklaşık 600 kişi katıldı.
Sıra Tercihlerde
Sıra Tercihlerde
YKS Açıklandı, Tercihler Ne Zaman Yapılacak?
Şimdi Tercih Yapacaklar
Şimdi Tercih Yapacaklar
Bu yıl ilk kez düzenlenen ve 2 milyonu aşkın öğrencinin girdiği YKS sınavına Anasmurda 2 bin 875 öğrenci 13 binada girdi. Üniversite eğitimine devam etmek isteyenlerin merak ettiği 2018 YKS sınavı TYT ve AYT oturumları sınav sonuçları ile ilgili detayları ÖSYM paylaştı. 2 milyonu aşkın lise mezunu öğrencisi 30 Haziran cumartesi günü YKS - TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve 01 Temmuz pazar günü YKS - AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavlarına girdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu sene ilk kez düzenlenen sınav sonrası gözler sonuçlara çevrildi.
Üniversite Öğrencilerine  Ücretsiz Kurs
Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz Kurs
Mersin Büyükşehir Belediyesi´nin üniversite hayali kuran gençlerin sınava daha iyi hazırlanabilmeleri için hizmete açtığı ücretsiz Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurslarının 2018-2019 eğitim-öğretim yılı kayıtları başlıyor.
Anamur Halk Eğitim Kurs Kayıtları Başladı
Anamur Halk Eğitim Kurs Kayıtları Başladı
Anamur Halkeğitim Merkezi Müdürlüğü Temmuz ayında başlayan mesleki, beceri ve sınav kurs kayıtlarına başladı. Daha ilk günden Yaşanan Halk eğitim Merkezinde yaşanan yoğunluk dikkat çekti. Kurlar 2 Temmuz 2018´de başlayacak.
ANAMURDA KARNE HEYECANI
ANAMURDA KARNE HEYECANI
Mithat ÜNAL-Anamur´da okul öncesi, ilköğretim okulları ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören 13 bin 500 öğrenci karnelerini alarak üç ay sürecek yaz tatiline girdi.
Kıbrıs İlkokulu, Ritm Grubu ile Uluslararası Festivale Katıldı
Kıbrıs İlkokulu, Ritm Grubu ile Uluslararası Festivale Katıldı
Anamurda eğitim veren Kıbrıs İlkokulu, 12. Uluslararası Vurmalı Çalgılar Festivali´ne katıldı. Usta Öğretici Şafak Küçükderya´nın eğitimini üstlendiği Kıbrıs İlokulu öğrenci ritm grubu, izleyicilere, vurmalı çalgılarla yaptıkları ritm şovla katılımcılara doyumsuz bir an yaşattılar.

/resimler/2018-7/13/1622485260052.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
6.2718
EURO
7.3437
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12