Arkeoloji ve Doğa Bilim Kampı Anamurda
Mithat Ünal- Anamur da 12 ile 16 yaşları arasında değişen öğrenciler için kurulan ‘Arkeoloji Temelli Doğa ve Bilim Kampı´ projesinin Bir haftalık bölümü sona erdi. Anamuryum Antik Kenti, Mamure Kalesi ve Astım Köşekbükü Mağarası başta olmak üzere Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerinde gezdiler.
Tarih: 7.7.2018 07:52:51/ 567okunma / 0yorum


Mithat Ünal- Anamur da 12 ile 16 yaşları arasında değişen öğrenciler için kurulan ‘Arkeoloji Temelli Doğa ve Bilim Kampı´ projesinin Bir haftalık bölümü sona erdi. Anamuryum Antik Kenti, Mamure Kalesi ve Astım Köşekbükü Mağarası başta olmak üzere Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerinde gezdiler.  Selçuk Üniversitesi, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafında yürütülen ‘TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Proje çağırısı kapsamında kurulan  ve Selçuklu Yüksel Bahadır Alaylı Bilim ve Sanat Merkezi, Selçuklu Mustafa Necati İlkokulu ve Karatay Fevzi Çakmak  Anaokulunun ortak olduğu projede 12-16 yaş arasında değişen 30 öğrenci doğa ile tarihi değerleri aynı anda görerek ve dokunarak öğrenme imkanı buluyorlar. Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Selçuklu Belediyesi ile Anamur Müze Müdürlüğü desteğinde yürütülen projede öğrenciler, hakkında kısa bilgi veren proje yürütücüsü Doçent Doktor  Mehmet Tekocak, tarihi ve doğal zenginliklerinin çok fazla olmasından dolayı Anamur´u seçtiklerini söyledi.
Projenin Amacı Öğrencileri İzleyerek ve Dokunarak Öğretmek
Anamur Müze Müdürü Suat Şahin´in öncülük ettiği 10 rehber, 2 uzman, bir eğitmen ve bir sağlık personeli ile toplam 18 eğitimcinin gözetiminde yürütülen proje hakkında genel bilgi veren, Anemurium Antik Kenti´nde başlatılan restitüsyon ve restorasyon ekibinin bilimsel danışmanlarından Selçuk Üniversitesi  Arkeoloji bölümünden  Doçent Doktor Mehmet Tekocak, projenin amacının doğada doğrudan yansıtıcı bilim öğretimi destekleyici etkinlikler kullanarak öğrencilere bilim ve doğa eğitimi vermek olduğunu söyledi. Böylece öğrencinin bilimsel ve sosyal becerilerini geliştirmek, bu alanlardaki farkındalıkların arttırılması ve yeteneklerinin keşfedilmesini sağlayarak, eğitim hayatında ve sosyal çevresinde motivasyonu yüksek, doğa ve tarih bilincine sahip bireyler olmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

Proje´nin Etkisi Yaygın
Proje Yürütücüsü Doçent Doktor Mehmet Tekocak, bu projenin arkeoloji temelli doğa ve bilim eğitimi olması nedeniyle İlimizde ve ülke genelinde fark yaratacak biri proje olarak değerlendirdiklerini söyledi. Tekocak, “Katıldıkları etkinliklerde bilimin doğasını yaparak, yaşayarak öğrenecek olan öğrenciler burada kazandıkları bilgi ve becerileri etkileşim içinde bulundukları çevrelere anlatacaklardır.” Dedi.
Kaldıkları Anamur Hermes Hotel´in teras katında kendilerine adeta doğal bir laboratuar kuran öğrenciler uzmanların ve rehberlerin gözetiminde doğada buldukları canlıları, bitki çeşitlerini mercek ve mikroskop yardımı ile inceleme ve tanımlama fırsatı buluyorlar.  Öğrencilerin bu projeye olan ilgisinin oldukça yoğun olduğunu kaydeden Uzman Osman Kaynar, öğrencilerin her konuda kendilerine onlarca soru sorduklarını ve bununda dokunarak ve görerek eğitime büyük katkısının olduğunu dile getirdi. Kaynar, öğrencilerin IQ değerinin yüksek olduğunu ve şehit ve gazi ailelerinin çocuklarına da bu projede yer verdiklerini kaydeden Kaynar, bu öğrencilerin gelecekte ülkenin gelişmesine ve ilerlemesine büyük katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi. 02-07 Temmuz arasında Anamurdaki birinci etabı tamamlanan projenin ikinci etabı ise, 27-30Ağustos 2018 tarihleri arasında Konya da gerçekleştirilecek.


/resimler/2018-7/7/0755570831382.jpg

/resimler/2018-7/7/0756372707443.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arkeoloji Doğa Bilim Kampı Anamurda
EYT Mağdurlarına İYİ Parti´den Destek
EYT Mağdurlarına İYİ Parti´den Destek
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Mitingine Mersin´den gidecek olan vatandaşlara İYİ Parti Mersin İl Başkanlığı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz´dan destek geldi.
Yükseköğretimde Güvenlik Toplantısı
Yükseköğretimde Güvenlik Toplantısı
Mersinde Yükseköğretim Güvenliği Koordinasyon ve İşbirliği Toplantısı´ Vali Su Başkanlığında Yapıldı.Vali Ali İhsan Su, başkanlık ettiği ‘Yükseköğretim Güvenliği Koordinasyon ve İşbirliği Toplantısı´nda Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Toros Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Mersin Üniversitesi temsilcisi Prof. Dr. Ali Kaya, Çağ Üniversitesi temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Veli Köroğlu ile bir araya geldi.
Müftülükten Satranç Turnuvası
Müftülükten Satranç Turnuvası
Anamur Müftülüğü Anamur Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezinde düzenlediği satranç programı büyük ilgi gördü. Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinliğe Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Başsavcı Oğuz Şükrü Ener, Müftüsü Zeynel Abidin Çınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, öğrenciler ve birçok vatandaş katıldı.
Öğrenciler Kurdoğlu´ndan Tam Not aldı
Öğrenciler Kurdoğlu´ndan Tam Not aldı
Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Borsa İstanbul Anadolu İmamhatip Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu etkinliğe katıldı. Okul müdürünün gerçekleştirdiği açılış konuşmasının ardından öğrenciler deyim yerindeyse hünerlerini döktürdü.
Anamur Belediyesi Danışmanlık Merkezi 800 Altın Beyne Ulaştı
Anamur Belediyesi Danışmanlık Merkezi 800 Altın Beyne Ulaştı
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe´nin en önemli projelerimden birisi dediği, Türkiye de bir ilk olan Anamur Belediyesi Danışmanlık Merkezi 800 minik kalbe dokundu.
 Yeni Sınav Sistemi Anlatıldı
Yeni Sınav Sistemi Anlatıldı
Anamur Belediyesi, Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İşler Yayın Grubu işbirliği ile öğrencilere “Yeni Sınav Sistemi ve Doğru Tercih” konulu eğitim semineri düzenledi.
Erbal´inMiniklerinden Gazetecilere Anlamlı Jest
Erbal´inMiniklerinden Gazetecilere Anlamlı Jest
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde eğitim veren Erbal Kreş ve Anaokulu´ndan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile basın mensupları adına bir program gerçekleştirdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende, Kreş Müdiresi Suna Yılmaz Gök Anamur ve Bozyazı da çalışan gazeteciler adına gerçekleştirdiği programda, çalışan gazetecilere plaket verdi.
Büyükşehir´den Çocuklara Korkusuz Yaşam Projesi
Büyükşehir´den Çocuklara Korkusuz Yaşam Projesi
Büyükşehir Belediyesi sağlık alanında verdiği başarılı hizmetlere bir yenisini daha ekleyerek, ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik anksiyete(kaygı) bozukluğunu tedavi eden ‘Korku Avcısı Grup Terapisi´ projesini hayata geçirdi.
Anamur Ortaokulu´nda Gönül Birliği
Anamur Ortaokulu´nda Gönül Birliği
Anamur Ortaokulu, Eğitim-Öğretim yılı başında tam gün eğitime geçebilmek amacıyla ikiye bölünmüş, öğretmen ve öğrencilerinin yarısı, yeni yapılan binasına taşınan Anamur Anadolu Lisesi´nin Güzelyurt Mahallesi´ndeki boşalan binasında açılan Güzelyurt Ortaokulu´na yerleşmişti.
Peygamberimizin Hayatını Öyle Bir Anlattı ki
Peygamberimizin Hayatını Öyle Bir Anlattı ki
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi Anadolu Gençlik Derneğinin programına katılan 6 yaşındaki minik kız, Peygamber efendimizin hayatını şiirsel bir anlatımla hiç kekelemeden hafızasından katılımcılara sunması, katılımcıların ağzını açık bıraktı.
Gerçebahşiş İlkokulundan Teşekkür Ziyareti
Gerçebahşiş İlkokulundan Teşekkür Ziyareti
Gerçebahşiş Yeni Mahalle İlkokulu Öğrencileri Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe´ye teşekkür ziyaretinde bulundular.
Anamur Belediyesinden 215 forma
Anamur Belediyesinden 215 forma
Belediye Başkanı Mehmet Türe ve ekibi yaptığı sosyal projelerle gönülleri fethetmeye devam ediyor. Eğitim öğretim yılının başladığı eylül ayından beri bir çok okula çevre düzenlemesi, parke döşemesi, bank, boya vb. şekillerde destek ve yardım da bulunan Anamur Belediyesinin bu sefer ki adresi Karalarbahşiş İlk ve Ortaokulu oldu.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12