Arkeoloji ve Doğa Bilim Kampı Anamurda
Mithat Ünal- Anamur da 12 ile 16 yaşları arasında değişen öğrenciler için kurulan ‘Arkeoloji Temelli Doğa ve Bilim Kampı´ projesinin Bir haftalık bölümü sona erdi. Anamuryum Antik Kenti, Mamure Kalesi ve Astım Köşekbükü Mağarası başta olmak üzere Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerinde gezdiler.
Tarih: 7.7.2018 07:52:51/ 231okunma / 0yorum


Mithat Ünal- Anamur da 12 ile 16 yaşları arasında değişen öğrenciler için kurulan ‘Arkeoloji Temelli Doğa ve Bilim Kampı´ projesinin Bir haftalık bölümü sona erdi. Anamuryum Antik Kenti, Mamure Kalesi ve Astım Köşekbükü Mağarası başta olmak üzere Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerinde gezdiler.  Selçuk Üniversitesi, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafında yürütülen ‘TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Proje çağırısı kapsamında kurulan  ve Selçuklu Yüksel Bahadır Alaylı Bilim ve Sanat Merkezi, Selçuklu Mustafa Necati İlkokulu ve Karatay Fevzi Çakmak  Anaokulunun ortak olduğu projede 12-16 yaş arasında değişen 30 öğrenci doğa ile tarihi değerleri aynı anda görerek ve dokunarak öğrenme imkanı buluyorlar. Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Selçuklu Belediyesi ile Anamur Müze Müdürlüğü desteğinde yürütülen projede öğrenciler, hakkında kısa bilgi veren proje yürütücüsü Doçent Doktor  Mehmet Tekocak, tarihi ve doğal zenginliklerinin çok fazla olmasından dolayı Anamur´u seçtiklerini söyledi.
Projenin Amacı Öğrencileri İzleyerek ve Dokunarak Öğretmek
Anamur Müze Müdürü Suat Şahin´in öncülük ettiği 10 rehber, 2 uzman, bir eğitmen ve bir sağlık personeli ile toplam 18 eğitimcinin gözetiminde yürütülen proje hakkında genel bilgi veren, Anemurium Antik Kenti´nde başlatılan restitüsyon ve restorasyon ekibinin bilimsel danışmanlarından Selçuk Üniversitesi  Arkeoloji bölümünden  Doçent Doktor Mehmet Tekocak, projenin amacının doğada doğrudan yansıtıcı bilim öğretimi destekleyici etkinlikler kullanarak öğrencilere bilim ve doğa eğitimi vermek olduğunu söyledi. Böylece öğrencinin bilimsel ve sosyal becerilerini geliştirmek, bu alanlardaki farkındalıkların arttırılması ve yeteneklerinin keşfedilmesini sağlayarak, eğitim hayatında ve sosyal çevresinde motivasyonu yüksek, doğa ve tarih bilincine sahip bireyler olmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

Proje´nin Etkisi Yaygın
Proje Yürütücüsü Doçent Doktor Mehmet Tekocak, bu projenin arkeoloji temelli doğa ve bilim eğitimi olması nedeniyle İlimizde ve ülke genelinde fark yaratacak biri proje olarak değerlendirdiklerini söyledi. Tekocak, “Katıldıkları etkinliklerde bilimin doğasını yaparak, yaşayarak öğrenecek olan öğrenciler burada kazandıkları bilgi ve becerileri etkileşim içinde bulundukları çevrelere anlatacaklardır.” Dedi.
Kaldıkları Anamur Hermes Hotel´in teras katında kendilerine adeta doğal bir laboratuar kuran öğrenciler uzmanların ve rehberlerin gözetiminde doğada buldukları canlıları, bitki çeşitlerini mercek ve mikroskop yardımı ile inceleme ve tanımlama fırsatı buluyorlar.  Öğrencilerin bu projeye olan ilgisinin oldukça yoğun olduğunu kaydeden Uzman Osman Kaynar, öğrencilerin her konuda kendilerine onlarca soru sorduklarını ve bununda dokunarak ve görerek eğitime büyük katkısının olduğunu dile getirdi. Kaynar, öğrencilerin IQ değerinin yüksek olduğunu ve şehit ve gazi ailelerinin çocuklarına da bu projede yer verdiklerini kaydeden Kaynar, bu öğrencilerin gelecekte ülkenin gelişmesine ve ilerlemesine büyük katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi. 02-07 Temmuz arasında Anamurdaki birinci etabı tamamlanan projenin ikinci etabı ise, 27-30Ağustos 2018 tarihleri arasında Konya da gerçekleştirilecek.


/resimler/2018-7/7/0755570831382.jpg

/resimler/2018-7/7/0756372707443.jpg








Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arkeoloji Doğa Bilim Kampı Anamurda
Şimdi Tercih Yapacaklar
Şimdi Tercih Yapacaklar
Bu yıl ilk kez düzenlenen ve 2 milyonu aşkın öğrencinin girdiği YKS sınavına Anasmurda 2 bin 875 öğrenci 13 binada girdi. Üniversite eğitimine devam etmek isteyenlerin merak ettiği 2018 YKS sınavı TYT ve AYT oturumları sınav sonuçları ile ilgili detayları ÖSYM paylaştı. 2 milyonu aşkın lise mezunu öğrencisi 30 Haziran cumartesi günü YKS - TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve 01 Temmuz pazar günü YKS - AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavlarına girdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu sene ilk kez düzenlenen sınav sonrası gözler sonuçlara çevrildi.
Üniversite Öğrencilerine  Ücretsiz Kurs
Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz Kurs
Mersin Büyükşehir Belediyesi´nin üniversite hayali kuran gençlerin sınava daha iyi hazırlanabilmeleri için hizmete açtığı ücretsiz Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurslarının 2018-2019 eğitim-öğretim yılı kayıtları başlıyor.
Anamur Halk Eğitim Kurs Kayıtları Başladı
Anamur Halk Eğitim Kurs Kayıtları Başladı
Anamur Halkeğitim Merkezi Müdürlüğü Temmuz ayında başlayan mesleki, beceri ve sınav kurs kayıtlarına başladı. Daha ilk günden Yaşanan Halk eğitim Merkezinde yaşanan yoğunluk dikkat çekti. Kurlar 2 Temmuz 2018´de başlayacak.
ANAMURDA KARNE HEYECANI
ANAMURDA KARNE HEYECANI
Mithat ÜNAL-Anamur´da okul öncesi, ilköğretim okulları ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören 13 bin 500 öğrenci karnelerini alarak üç ay sürecek yaz tatiline girdi.
Kıbrıs İlkokulu, Ritm Grubu ile Uluslararası Festivale Katıldı
Kıbrıs İlkokulu, Ritm Grubu ile Uluslararası Festivale Katıldı
Anamurda eğitim veren Kıbrıs İlkokulu, 12. Uluslararası Vurmalı Çalgılar Festivali´ne katıldı. Usta Öğretici Şafak Küçükderya´nın eğitimini üstlendiği Kıbrıs İlokulu öğrenci ritm grubu, izleyicilere, vurmalı çalgılarla yaptıkları ritm şovla katılımcılara doyumsuz bir an yaşattılar.
Üniversite adaylarına ücretsiz kurs
Üniversite adaylarına ücretsiz kurs
Mersin Büyükşehir Belediyesi´nin üniversite hayali kuran gençlerin sınava daha iyi hazırlanabilmeleri için hizmete açtığı ücretsiz Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurslarının 2018-2019 eğitim-öğretim yılı kayıtları başlıyor.
Batkı; ‘Bizim Eğitim Farkımız Fark Ediliyor´
Batkı; ‘Bizim Eğitim Farkımız Fark Ediliyor´
Mithat Ünal-Anamur Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokulu her yaptığı bilimsel projeler, kültürel geziler ve birçok derste hayata geçirdiği birebir uygulamalarla, eğitimde farkını fark ettiriyor.
Anamurda Gençler Gösterileri İle Büyüledi
Anamurda Gençler Gösterileri İle Büyüledi
Mithat Ünal/Anamur-19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nın 99. Yıldönümü Mersin´in Anamur İlçesi´nde törenlerle kutlandı. Törende gençlerin bir birinden güzel koreografileri göz doldurdu Törenin birinci bölümü, Anamur Otogar yanından Saçkan kavşağını takiben SGK binası önünden Yeni Cumhuriyet Meydanına kortej yürüyüşü ile başladı.
ANAMUR ANADOLU LİSESİNDEN 21. MEZUNİYET
ANAMUR ANADOLU LİSESİNDEN 21. MEZUNİYET
Mithat Ünal/Anamur-Anamur Anadolu Lisesi 21. Keşkek Günü ve Mezuniyet Törenini coşku ile yaptı. Törene Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İlyas Mercan, Bozyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa Sezgin, Anamur İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aydın Çetiner, Okul Müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldılar.
ANAMED´ten Uçurtma Şenliği
ANAMED´ten Uçurtma Şenliği
Mithat Ünal-Anamur Özel ANAMED Hastanesi 5. Geleneksel uçurtma şenliğini büyük bir katılımla gerçekleştirdi. Organizasyona, Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan ile birlikte çok sayıda öğrenci ve veli katıldı. ANAMED Yöneyim Kurulu Başkanı Cengiz Kırmızıtaş, Engelliler haftası kapsamında düzenledikleri etkinliği gerçekleştirmekteki amaçlarının çocuklarımızı ve velilerimizi bir nebze gülümsetebilmek olduğunu söyleyerek, bir nebze olsun sizleri gülümsetebildiysek ne mutlu bize.” Dedi.
Kıbrıs İlkokulu Ritm Şov Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında
Kıbrıs İlkokulu Ritm Şov Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında
Mithat Ünal/Anamur-Mersin´in Anamur İlçesi´nde eğitim veren Kıbrıs İlkokulu öğrencileri Davul Şov Ritm ekibi, tüm elemeleri geçerek Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında gösteri yapmaya halk kazandı.
Bozyazı HEM´den Yılsonu Sergisi
Bozyazı HEM´den Yılsonu Sergisi
Mithat Ünal-Bozyazı Halkeğitim Merkezi Müdürlüğü kursiyerleri 2017-2018 eğitim öğretim yılında el becerileri, sportif ve sanatsal gösterilerini sergilediler.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12