Anamur Tarım ve Gıda Fuar Alanı yüzde 60 Doldu
Mithat Ünal-Anamur Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 24-27 Ekim tarihleri arasında Atanur Bal Pazarında gerçekleşecek olan 5. Anamur Tarım ve Gıda Fuarı için ilk istişare toplantısı yapıldı.
Tarih: 12.9.2018 15:45:37/ 1116okunma / 0yorum

/resimler/2018-9/12/1549278898949.jpg

Mithat Ünal-Anamur Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 24-27 Ekim tarihleri arasında Atanur Bal Pazarında gerçekleşecek olan 5. Anamur Tarım ve Gıda Fuarı için ilk istişare toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Mehmet Türe başkanlığında Anamur Belediyesi Ar-Ge toplantı salonunda yapılan toplantıya, İlçe Tarım Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu´nun yanında, Yurtiçi Satış Departmanı, Mersin Bölge Müdürü, Mustafa Başar, CNR Satış Müdürü Bülent Erkul, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Özdemir, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çetin, Muz-Bir Başkanı Mehmet Güzel, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Güngör, İş İnsanı Durmuş Deniz, Ziraat Yüksek Mühendisi Kamil Körhasanoğulları ve Türk Hava Kurumu Anamur İlçe Başkanı Aziz Özinal  katıldılar. Basına açık yapılan toplantıda konuşan CNR Fuarcılık Mersin Bölge Müdürü Mustafa Başar bu yıl kriz nedeni ile geçen yıl katılan bazı firmaların katılamamasına rağmen, bugün itibarı ile yer satışlarının yüzde 60 oranında gerçekleştiğini söyledi.  Katılmayan firmaların yoğunluk olarak iş makineleri firmaları olduğunun altını çizen Başar, “Aslında fuarlar kriz dönemlerinde etkili olur. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik belirsizlik ve dolar kurundaki ani yükseliş,  iş makineleri satışı yapan firmaları böyle bir karar almaya yönlendirdi. Aslında fuarlar kriz dönemlerinde etkili olan faaliyetlerdir. Ama gidiş geliş ve kurulumların emek ve maliyetinin de bu kararda etkili olduğunu düşünüyorum.” Dedi. Belediye Başkanı Mehmet Türe ise katılmama kararı alan firmaların tekrar aranarak geçen yıl olduğu gibi fuara katılmalarının sağlanması gerektiğini söyledi. Türe, bunun için özellikle sivil toplum kuruluşlarının devreye daha etkili bir biçimde girmesi gerektiğini vurguladı. Sivil toplum kuruluşu başkanları da toplantıda fuara katılımın arttırılması için neler yapılması gerektiği konusunda düşüncelerini dile getirdi. Anamur Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu, özellikle tarım ürünlerinin ön planda olacağı bir fuar olduğuna dikkat çekerek yapılacak çalışmaların bu temada olması gerektiğini vurguladı. Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ise Gazipaşa, Bozyazı, Aydıncık gibi komşu ilçelerden fuara katılımın arttırılması için çalışma yapılmasını tavsiye etti. Anamur muzu ve pastanın ikram edildiği toplantı yaklaşık bir saat sürdü. Muz-Bir Başkanı Mehmet Güzel toplantı sonunda, fuarda yapılacak yarışmaların organizasyonunu üstlendi. 

/resimler/2018-9/12/1553213122071.jpg

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Anamur Tarım Gıda Fuar Alanı yüzde Doldu
Muz ve Çileğe Alternatif Ejder Meyvesi
Muz ve Çileğe Alternatif Ejder Meyvesi
Mithat Ünal- Bozyazı da iki girişimci kafadar Muz ve çileğe alternatif olarak 3. Yılında dönümünden 80 bin liraya kadar gelir elde edebilecekleri ejder meyvesi yetiştirmeye başladılar.
Çıtırkı; ‘Amacımız Muz Üreticisinin Hakkını Korumak´
Çıtırkı; ‘Amacımız Muz Üreticisinin Hakkını Korumak´
Anamur Muz Üreticileri Birliği(MUZ-BİR) başkanı İbrahim Çıtırkı, görevlerinin bölge halkının en önemli gelir kaynağı olan Muz üreticilerinin hakkını korumak olduğunu söyledi.
Sarıoğlu: ‘Anamurda Bin 201 Dekar Da 11 Milyon Zarar Var´
Sarıoğlu: ‘Anamurda Bin 201 Dekar Da 11 Milyon Zarar Var´
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu, 29 Kasım 2018 tarihinden bu yana Anamurda 4 hortum meydana geldiğini, bu hortumlar ve şidetli rüzgardan en çok çilek ve muz üreticilerinin zarar gördüğünü söyledi.
Anamur Belediyesi Köylü Üretici Pazarının Temeli Atıldı
Anamur Belediyesi Köylü Üretici Pazarının Temeli Atıldı
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, uzun süredir hayata geçirmeyiş planladığı Köylü Üretici Pazarının temelini Atti.
Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Mithat Ünal-Anamur Muz Üretcileri Birliği Başkanı (Muz-Bir)İbrahim Çıtırkı, geçtiğimiz hafta Demirören Mahallesi ve bu hafta başında Emirşah-Güleç Mahallelerinde meydana gelen hortumun verdiği zararın tahmini olarak yaklaşık 15 milyon lira olduğunu söyledi.
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Hatay´ın Reyhanlı İlçesi´nde üetici Mahmut Durmuşoğlu, ekimini yaptığı çileğin diğer çiftçilere örnek olmasını istedi. İlçenin Fevzipaşa Mahallesi´nde 6 dekarlık alana çilek ekimi yapan üretici Mahmut Durmuşoğlu, ovanın toprağının bereketli olduğunu söyleyerek, Anamur´da gördüğü ve beğendiği çilek ekimini Reyhanlı´ya taşıdığını belirtti.
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Belediyesi ve CNR Fuarcılık tarafından bu yıl 5.si gerçekleştirilen Anamur Tarım ve Gıda Fuarı ekonomik durgunluğa rağmen yüksek bir ziyaretçi katılımı ile gerçekleşti. Belediye Başkanı Mehmet Türe, ziyaretçi sayısının 23 bin düzeyinde olduğunu söyledi. 15´i sosyal ve kültürel 70´i tarım ve ziraat üzerine hizmet veren firmalar olmak üzere toplam 85 firmanın fuara katıldığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Türe, fuarın son gününde firma temsilcilerine teşekkür belgesi verdi.
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde bu yıl 5.si düzenlenen Anamur Tarım ve Gıda Fuarında geleneksel olarak yapılan Muz güzellik yarışmasında renkli görüntüler yaşandı. Anamur Organizasyon tarafından organize edilen yarışmaya ellerindeki muz sepetleri ile katılan 18 muz güzeli, Yücel Paşmakçı´nın Özgür Kaya´dan derleyip notaya aldığı ‘Erik Dalı Gevrektir.´ parçası ile podyuma çıktılar. Podyumda jüri üyelerine kendilerini beğendirmek için bütün hünerlerini ortaya koyan güzeller, fuarda renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldular. Yarışmada Ayça Kozak birinci, İrem Bişan Çelik ikinci ve Esra Aydın üçüncü oldu.
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile birlikte CNR Fuarcılık tatarından bu yıl 5. si gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarı yoğun bir katılımla başladı.
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarına az bir zaman kala, gerek belediyede gerekse organizasyonu gerçekleştirecek olan CNR Pozitif Fuarcılık bazında hazırlık çalışmaları son aşamaya getirildi.
Çileklere Yoğun Bakım
Çileklere Yoğun Bakım
Anamurda tarlalara ekimi yapılan çilekler için kış sezonu öncesi yoğun bakım çalışmaları sürüyor.
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) düzenlediği Akdeniz Ziraat Odaları Bölge toplantısına katıldı.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12