Anamur Şairini 33 yıldır Yaşatıyor
Mersin´in Anamur İlçesinde bir döneme damgasını vuran Anamurlu şair Abdülkadir Bulut ölümünün 33. yılında Anamur Kültür Derneği´nin organize ettiği etkinlikle anıldı. Anma programı kapsamında şairin doğup büyüdüğü Akine köyündeki Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışı yapıldı.
Tarih: 12.8.2018 22:14:39/ 495okunma / 0yorum

Anamur Şairini 33 yıldır Yaşatıyor
Mithat Ünal/Anamur
Mersin´in Anamur İlçesinde bir döneme damgasını vuran Anamurlu  şair Abdülkadir Bulut ölümünün 33. yılında Anamur Kültür Derneği´nin organize ettiği etkinlikle anıldı. Anma programı kapsamında şairin doğup büyüdüğü Akine köyündeki Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışı yapıldı. Akşamda, Rauf Denktaş Parkı Amfi Tiyatro´da ‘Abdülkadir Bulut Anma Etkinliği´ yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Amfi Tiyatro´daki  tören, sayğı duruşu ve istiklal marşı okunmasının ardından Bulut´un hayatını ve sanat yaşamanı anlatan slayt gösterisiyle başlayan etkinlikte şairin şiirlerinden örnekler sunuldu.
Dernek Başkanı Yaşar Alıcı; Ozanımızın doğduğu Dragonda suyunu içtiği, toprağında koştu, otunu yaprağını, çiçeğini böceğini birlikte yaşadığı Akine´de onun adına açılan kütüphane  açtık.  Aynı zamanda onun anısına yaşamını anlatan ve şiirlerinin dillendirildiği bu organizasyonu sizlerle paylaşıyoruz. Bu tür kültürel etkinliklerle de şairimizi  ilelebet yaşatacağız. Ruhu şas olsun.´´ dedi. Dernek Başkanı Yaşar Alıcı Abdülkadir Bulut´un eserlerinin sanatsal değerinin yanı sıra yöresel dil ve kültürü de yansıttığını da sözlerine ekledi. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de ´´Bir şehirde çok güzel caddeler yapabilirsiniz çok güzel kaldırımlar, parklar, binalar yapabilirisiniz ama o şehirde geçmişten geleceğe uzanan köprüleri kuramazsanız sosyal ve kültürel faliyetleri inşa edemezseniz. Geçmişi geleceğe aktaramazsanız o binalar o kaldırımlar o caddeler hiç bir işe yaramaz´´dedi. Anamurlu Şair Abdul Kadir Bulut´un yaşamının anlatıldığı ve şiirlerinin seslendirildiği etkinliğe,  Belediye Başkanı Mehmet Türe´nin yanı sıra, Abdulkadir Bulut´un oğlu Ekin Bulut, Anamur Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Kibrit , Anamur Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Mutiş Filiz, Anamur Eğitim-Sen Başkanı Doğan Tekin, Anamur Kütüphane Müdür Dursun Yağmur, Eski Kütüphaneler Genel Müdürü Gökçin Yalçın, çok sayıda sanatseverler ve vatandaşlar katıldılar.
ABDULKADİR BULUT KİMDİR?
1943 yılında Anamur´da doğdu. Akşehir İlköğretmen Okulu´ndan 1961´de mezun oldu. 1966´da Anamur´da öğretmenlik yaparken sol propagandası yaptığı gerekçesiyle görevden alındı. 1967´de mahkemeyi kazandı ancak bakanlık görevine başlatmadı. Danıştay´da açtığı davayı kazanarak 777 gün sonra göreve dönebildi. 1971´de tutuklandı. Tahliye olduktan sonra öğretmenliğe İstanbul´da devam etti. 8 Ağustos 1985 tarihinde Silifke Anamur arasındaki yolda köy dolmuşundan düşerek hayatını kaybetti. Bulut 42 yaşında hayata veda ettiğinde geride 6 şiir kitabı bırakmışı. İlk eseri Sen Tek Başına Değilsin 1976´da yayınlanmış, daha sonra Acılar Yurdumdur (1981), Yakımlar (1982), Gözyaşlarında Çiçek Açar (1983), Sen Tek Başına Değilsin (1984), Yurdumun Şiir Defteri (1985) adlı kitapları yayınlanmıştı.
Şair ve eğitimci Abdulkadir Bulut, 42 yıllık hayatına 6 şiir kitabı ve çalkantılarla, sürgünlerle dolu bir öğretmenlik süreci sığdırmış bir edebiyatçıydı. Şair Cemal Süreya´nın ´Kasabalı Lorca´ diyerek selamladığı Bulut, 1985 yılının Ağustos ayında, Silifke´den Anamur´a giden köy dolmuşundan düşerek hayatını kaybetmişti. Şair, vefatının 33. yılında da unutulmadı ve çeşitli etkinliklerle anıldı. Abdulkadir Bulut için ilk etkinlik doğup büyüdüğü Anamur´a bağlı Akine köyünde yapıldı. Köy konağında oluşturulan Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışına ve Bulut´u anma etkinliğine Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur İlçe Jandarma Yüzbaşı Savaş Cingöz, A. Kadir Bulut´un oğlu Ekin Bulut ile Akine köyü sakinleri ve Bulut´un arkadaşları, şairler, yazarlar katıldı.
 Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Akine köyü sakinlerinden Şeref Kol, "Abdulkadir Bulut´un çocukluğunun geçtiği köyde onun adına kütüphane açılmasının gururunu yaşıyoruz. Bulut, bu açılışı görseydi, sanatla, kültürle ilgili, memleket meselelerine duyarlı bir hayli yoldaşının olmasına memnun olurdu. Bulut´un şair olması, sanatçı olması, örgütçü olması tesadüf değil. Bu topraklarda yaşayan insanların genlerinde var. Bulut iyi bir şairdi, iyi bir örgütçüydü, iyi bir halk adamıydı" dedi.

 

Abdulkadir Bulut´un oğlu Ekin Bulut da, "Öncelikle köyümüzde böyle bir kütüphane açılmasına katkı sunanlara teşekkür ederim. Böyle bir kütüphaneye babamın adının verilmesi beni ve ailemi onurlandırdı" dedi.
´BABAM GELDİĞİ YERİ ASLA UNUTMADI´
Babasını anlatmanın kendisi için kolay olmadığını ifade eden Ekin Bulut, "Babam Abdulkadir Bulut bu topraklarda doğmuş, bu topraktaki her şeyle yoğrulmuş, memleket sevdalısı bir adamdı. Babamı erken yaşta kaybettik. Kendisiye çok şey paylaşamadık ama sizin gibi sevdikleri ve hemşehrileri sayesinde çok şey öğrendik. İnsanın babasını dostlarından öğrenmesi kadar ağır bir şey yok. Keşke biz de tanıyabilseydik. Keşke o da bu açılışta bizim aramızda olsaydı. Çocuklarına karşı şefkatli bir babaydı. Kendisini eğitime adamış bir öğretmendi. İçi vatan sevgisiyle dolu öğrenciler yetiştirmek için gayret içinde oldu. Şairdi. Halkın sesi olmak ve toplumun düşünsel gelişimine katkı da bulunmak için kitaplar yazdı.  Babam asla nereden geldiğini unutmadı. Sizlerden biri olduğunu, nerede yaşadığını unutmadı. Çevresinde yaşanan sorunlara duyarsız kalmadı. Ve hep daha güzel yarınlar için çalıştı" diye konuştu.
 Şairin arkadaşlarından  Süleyman Deniz de,  "A. Kadir Bulut´un burada çobanlarla birlikte çaldığı kavalın sesini dinlemeyi çok isterdiniz.  Ben bu köyde 20 sene öğretmen olarak çalıştım. O zaman A.Kadir Bulut ile dostluk kurduk. Onun adına kurduğumuz bu kütüphane örnek bir kütüphane oldu. Burayı işler hale getirmek için köyün yetişkinlerinin günde bir iki saat gelip burada kitap okuması gerekiyor" dedi.
´ASİLİĞİNİ YÖRÜK KÜLTÜRÜNDEN, COŞKUSUNU DRAGON´DAN´
Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Aydan Yalçın da, "A.Kadir Bulut bir Akdenizlidir. Toroslar´ın Yörük oğludur. Yörük olmak özgür olmak demektir. Gücünü, sabrını dağlardan almak demektir. Yörük olmak ferman padişahın dağlar bizimdir demektir. Bulut şiirleri duruluğunu Akdeniz´den, samimiyetini Akdeniz insanından, yüceliğini Toros Dağları´ndan, asiliğini Yörük kültüründen, coşkusunu Dragon çayından, güzelliğini ise Anamur´dan almaktadır" ifadelerini kullandı.
 Konuşmaların ardından Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta yazarlar Ali F. Bilir, Saadet Bilir, Ferhat İşlek, Ahmet Eroğlu ve Halil Alan tarafından kütüphaneye bağışlanan kitaplar da köy azasına teslim edildi.
´EN ÖNEMLİ 3 OZANDAN BİRİDİR´
Anamur´daki Abdulkadir Bulut anma etkinlikleri akşam saatlerinde ilçe merkezinde düzenlenen etkinlikle sürdü. Etkinliğin açılışında konuşan Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı, "Bulut´un Mersin´deki mezarlığının yabani otlarla kaplı olduğunu, adeta ozanımızın Mersin´de öksüz, yetim, boynu bükük olduğunu gördük. Mezarlığın temizliğini yapan, otlarını biçen arkadaşlara teşekkür ederim" dedi.
Bulut´un Türk şiirinde önemli bir yeri olduğuna değinen Yaşar Alıcı, "Ailesi de, köylüsü de, Taşelilisi de şunu bilir ki Abdulkadir Bulut sıradan bir insan değildi. Sıradan bir şair de değildi. Nazım sonrası kuşaktan Türklüğü, Türkmen töresini, Yörük kültürünü çok iyi bilen ve özümseyen, bu kültürü bütün mısralarına yansıtmış 3 ozan sayın denilse Bulut o 3 ozan arasında yer alır. Bulut´a, eserlerine, şiirlerine ve mezarına sahip çıkma zorunluluğu ben çağdaş bir insanım diyen herkesin hükümlülüğüdür ama özellikle Mersinlilerin hükümlülüğüdür" diye konuştu.

 ´GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜLER KURMALIYIZ´

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de etkinliğe katılanları selamladı. Türe, " Ozanımız Abdulkadir Bulut´u rahmetle anıyorum. Görevde onuncu yıla girerken şunu gösterdik.Bir şehirde çok güzel parklar yapabilirsiniz. Çok güzel kaldırımlar, binalar yapabilirsiniz.Ama  o şehirde geçmişten geleceğe uzanan köprüleri kuramazsanız, sosyal ve kültürel faaliyetleri inşa edemezseniz, geçmişi geleceğe aktaramazsanız o binalar, o caddeler hiçbir işe yaramaz. Biz de kıt imkanlarla güzel Anamur´un fiziki ihtiyaçlarını çözmeye çalışırken, sosyal ve kültürel faaliyetlerde, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılmasında belediyemize düşen görevleri tamamen yapmaya çalıştık. Bundan da başarılıyız. Sivil toplum örgütleri, okullar, camiler ne zaman belediyeye gelseler hepsinin ihtiyacını karşılamaya çalıştık. Abdulkadir Bulut anmalarına da destek verdim ve bulundum. Bu etkinlilşeri önemsiyorum. Bu anma etkinliğine hissederek katılıyorum" dedi.
 Açılış konuşmalarının ardından Abdulkadir Bulut´un köyden ve okuldan arkadaşları şairle ilgili düşüncelerini, anılarını paylaştı. Etkinlikte daha sonra yazarlar, şairler ve genç edebiyat tutkunları Abdulkadir Bulut´un şiirlerini seslendirdi.
ABDULKADİR BULUT KİMDİR?
1943 yılında Anamur´da doğdu. Akşehir İlköğretmen Okulu´ndan 1961´de mezun oldu. 1966´da Anamur´da öğretmenlik yaparken sol propagandası yaptığı gerekçesiyle görevden alındı. 1967´de mahkemeyi kazandı ancak bakanlık görevine başlatmadı. Danıştay´da açtığı davayı kazanarak 777 gün sonra göreve dönebildi. 1971´de tutuklandı. Tahliye olduktan sonra öğretmenliğe İstanbul´da devam etti. 8 Ağustos 1985 tarihinde Silifke Anamur arasındaki yolda köy dolmuşundan düşerek hayatını kaybetti. Bulut 42 yaşında hayata veda ettiğinde geride 6 şiir kitabı bırakmışı. İlk eseri Sen Tek Başına Değilsin 1976´da yayınlanmış, daha sonra Acılar Yurdumdur (1981), Yakımlar (1982), Gözyaşlarında Çiçek Açar (1983), Sen Tek Başına Değilsin (1984), Yurdumun Şiir Defteri (1985) adlı kitapları yayınlanmıştı.

/resimler/2018-8/12/2218498656601.jpg

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Anamur Şairini yıldır Yaşatıyor
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Anamuru Temsil Ettiler
Anamuru Temsil Ettiler
Anamur Belediyesi Folklor Ekibi İlçemizi temsil etmeye devam ediyor.
‘Yarenlik Edelim Dedik´in Geliri Hayvanseverlere
‘Yarenlik Edelim Dedik´in Geliri Hayvanseverlere
Mithat Ünal-Anamurlu Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´ın kaleme aldığı Anamur ve yöresinde yaşanmış hikayelerin anlatıldığı ‘Yarenlik Edelim Dedik´ kitabı´nın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza günü gelirlerinin tamamı Hayvanseverler Derneğine bağışlandı.
Kızının Kuşağını Başkan Bağladı
Kızının Kuşağını Başkan Bağladı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Başkanı Mehmet Türe ve Meliha Türe çiftinin kızları Avukat Hilal Türe ile Konya Akşehir İlçesi´nin mümtaz ailelerinden Sultan-Ahmet Aytaç çiftinin oğulları Avukat Fatih Aytaç, Belediye 82 Sosyal Tesisleri´nde gerçekleştirilen muhteşem düğün ile dünya evine girdiler. Belediye Başkanı Mehmet Türe, önce Gelinin kuşağını bağladı, sonrada kızının en mutlu anında folklor ekibine eşlik etti.
´Marka Stratejileri ve Anamur´ kitabı tanıtıldı.
´Marka Stratejileri ve Anamur´ kitabı tanıtıldı.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Anamur Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerince Büyükşehir Belediyesi´nin katkılarıyla hazırlanan ´Marka Kent Stratejileri ve Anamur´ kitabı tanıtıldı.
Kükürlüler Derneğinden Festivale TamDestek
Kükürlüler Derneğinden Festivale TamDestek
Mithat Ünal-Anamur 12. Kültür ve Muz Festivalinin en hareketli stantlarından birisi de Kükür Köyleri Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği oldu. Dernek Başkanı Doktor Gülay Uysal, bütün ekibi ve yayık ayranı ile kurduğu stantta, katılımcılara köyünün yöresel yiyeceklerini ve otantik ürünlerini sergiledi. Belediye Başkanı Mehmet Türe, Kükür Köyleri Derneğinin her etkiliklerine katıldığını belirterek hem dernek üyelerine, hem de dernek başkanı Doktor Gülay Uysal´a teşekkür etti.
12. Kültür ve Muz Festivalinde Burcu Güneş Rüzgarı
12. Kültür ve Muz Festivalinde Burcu Güneş Rüzgarı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde bu yıl 12. Si gerçekleştirilmekte olan Kültür ve Muz Festivali´nin ikinci gününde sevilen sanatçı Burcu Güneş sahne aldı. Anamur Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen festival yaklaşık 10 bin kişinin katılımı ile deyim yerindeyse amacına ulaştı. Güneşin öncesinde, Anamur Belediye konservatuarı Halkoyunlarını sergiledi. Ardından Ankara Fogmet ve Kuzey Kıbrıs Çatalköy Belediyesi halk dansları topluluğu sahne aldı.
Anamur 12. Kültür ve Muz Festivali Görkemli Başladı.
Anamur 12. Kültür ve Muz Festivali Görkemli Başladı.
Mithat Ünal- Anamurda geleneksel olarak düzenlenen Kültür ve Muz Festivali´nin 12. si, Otogar kavşağında organize edilen ve Bankalar caddesindeki Muşurup Sanat sokağına kadar devam eden 2 kilometrelik kortej yürüyüşü ile başladı.
Anamur Festival İle Coşacak
Anamur Festival İle Coşacak
Mithat Ünal-Anamur 12. Kültür ve Muz Festivali´ne hazırlanıyor. Anamur Belediyesinin organize ettiği ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşecek olan Festival 19 Temmuz 2018 Perşembe günü saat 18:00´de Otogar kavşağından yürüyüşle start alacak. Festival 21 Temmuz Cumartesi günü Belediye Sosyal Tesisleri´nde yapılacak olan etkinliklerle sona erecek.
Arkeoloji Doğa ve Bilim Kampı´ Anamur da Kurulacak
Arkeoloji Doğa ve Bilim Kampı´ Anamur da Kurulacak
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Anadolu Arkeolojisi ve Seramiği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları öncülüğünde doğa, bilim ve teknoloji kampı Anamurda kurulacak.
Bingen Heyeti´nden Başkan Türe´ye Kültür Ziyareti
Bingen Heyeti´nden Başkan Türe´ye Kültür Ziyareti
Mithat Ünal-Anamur´un Kardeş Kenti Almanya´nın Bingen Kenti heyeti Belediye Başkanı Mehmet Türe´yi makamında ziyaret etti. Heyet, Belediye Başkanı Mehmet Türe´ye Bingen Belediye Başkanı Ulrich Mönch´in de bir mektubunu getirdi. Oldukça samimi ve esprili bir ortamda geçen ziyarette Başkan Türe heyete Anamur muzu ikram etti.
Halk Eğitim´in Yılsonu Sergisine Yoğun İlgi
Halk Eğitim´in Yılsonu Sergisine Yoğun İlgi
Anamur Halkeğitim Merkezi Müdürlüğünün düzenlediği yıl sonu sergisine ilgi oldukça yoğundu. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Kayabaşı, Beşikten mezara kadar eğitimi hedef alan ve toplumun her kesimine ulaşmaya çalışan hayat boyu eğitim felsefesi ile halk eğitim merkezi olarak yıl içerisinde çok sayıda genel ve mesleki kurslar açtıklarını söyledi. Kaymakam Mehmet Kurdoğlu da konuşmasında "Öncelikle örfümüze, ananelerimize ve dinimize sahip çıkmak zorundayız." diyerek emin ellerde ömür boyu okumaya, örfümüze ve dinimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledi.

/resimler/2018-7/13/1622485260052.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12