Anamur Şairini 33 yıldır Yaşatıyor
Mersin´in Anamur İlçesinde bir döneme damgasını vuran Anamurlu şair Abdülkadir Bulut ölümünün 33. yılında Anamur Kültür Derneği´nin organize ettiği etkinlikle anıldı. Anma programı kapsamında şairin doğup büyüdüğü Akine köyündeki Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışı yapıldı.
Tarih: 12.8.2018 22:14:39/ 884okunma / 0yorum

Anamur Şairini 33 yıldır Yaşatıyor
Mithat Ünal/Anamur
Mersin´in Anamur İlçesinde bir döneme damgasını vuran Anamurlu  şair Abdülkadir Bulut ölümünün 33. yılında Anamur Kültür Derneği´nin organize ettiği etkinlikle anıldı. Anma programı kapsamında şairin doğup büyüdüğü Akine köyündeki Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışı yapıldı. Akşamda, Rauf Denktaş Parkı Amfi Tiyatro´da ‘Abdülkadir Bulut Anma Etkinliği´ yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Amfi Tiyatro´daki  tören, sayğı duruşu ve istiklal marşı okunmasının ardından Bulut´un hayatını ve sanat yaşamanı anlatan slayt gösterisiyle başlayan etkinlikte şairin şiirlerinden örnekler sunuldu.
Dernek Başkanı Yaşar Alıcı; Ozanımızın doğduğu Dragonda suyunu içtiği, toprağında koştu, otunu yaprağını, çiçeğini böceğini birlikte yaşadığı Akine´de onun adına açılan kütüphane  açtık.  Aynı zamanda onun anısına yaşamını anlatan ve şiirlerinin dillendirildiği bu organizasyonu sizlerle paylaşıyoruz. Bu tür kültürel etkinliklerle de şairimizi  ilelebet yaşatacağız. Ruhu şas olsun.´´ dedi. Dernek Başkanı Yaşar Alıcı Abdülkadir Bulut´un eserlerinin sanatsal değerinin yanı sıra yöresel dil ve kültürü de yansıttığını da sözlerine ekledi. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de ´´Bir şehirde çok güzel caddeler yapabilirsiniz çok güzel kaldırımlar, parklar, binalar yapabilirisiniz ama o şehirde geçmişten geleceğe uzanan köprüleri kuramazsanız sosyal ve kültürel faliyetleri inşa edemezseniz. Geçmişi geleceğe aktaramazsanız o binalar o kaldırımlar o caddeler hiç bir işe yaramaz´´dedi. Anamurlu Şair Abdul Kadir Bulut´un yaşamının anlatıldığı ve şiirlerinin seslendirildiği etkinliğe,  Belediye Başkanı Mehmet Türe´nin yanı sıra, Abdulkadir Bulut´un oğlu Ekin Bulut, Anamur Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Kibrit , Anamur Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Mutiş Filiz, Anamur Eğitim-Sen Başkanı Doğan Tekin, Anamur Kütüphane Müdür Dursun Yağmur, Eski Kütüphaneler Genel Müdürü Gökçin Yalçın, çok sayıda sanatseverler ve vatandaşlar katıldılar.
ABDULKADİR BULUT KİMDİR?
1943 yılında Anamur´da doğdu. Akşehir İlköğretmen Okulu´ndan 1961´de mezun oldu. 1966´da Anamur´da öğretmenlik yaparken sol propagandası yaptığı gerekçesiyle görevden alındı. 1967´de mahkemeyi kazandı ancak bakanlık görevine başlatmadı. Danıştay´da açtığı davayı kazanarak 777 gün sonra göreve dönebildi. 1971´de tutuklandı. Tahliye olduktan sonra öğretmenliğe İstanbul´da devam etti. 8 Ağustos 1985 tarihinde Silifke Anamur arasındaki yolda köy dolmuşundan düşerek hayatını kaybetti. Bulut 42 yaşında hayata veda ettiğinde geride 6 şiir kitabı bırakmışı. İlk eseri Sen Tek Başına Değilsin 1976´da yayınlanmış, daha sonra Acılar Yurdumdur (1981), Yakımlar (1982), Gözyaşlarında Çiçek Açar (1983), Sen Tek Başına Değilsin (1984), Yurdumun Şiir Defteri (1985) adlı kitapları yayınlanmıştı.
Şair ve eğitimci Abdulkadir Bulut, 42 yıllık hayatına 6 şiir kitabı ve çalkantılarla, sürgünlerle dolu bir öğretmenlik süreci sığdırmış bir edebiyatçıydı. Şair Cemal Süreya´nın ´Kasabalı Lorca´ diyerek selamladığı Bulut, 1985 yılının Ağustos ayında, Silifke´den Anamur´a giden köy dolmuşundan düşerek hayatını kaybetmişti. Şair, vefatının 33. yılında da unutulmadı ve çeşitli etkinliklerle anıldı. Abdulkadir Bulut için ilk etkinlik doğup büyüdüğü Anamur´a bağlı Akine köyünde yapıldı. Köy konağında oluşturulan Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışına ve Bulut´u anma etkinliğine Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur İlçe Jandarma Yüzbaşı Savaş Cingöz, A. Kadir Bulut´un oğlu Ekin Bulut ile Akine köyü sakinleri ve Bulut´un arkadaşları, şairler, yazarlar katıldı.
 Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Akine köyü sakinlerinden Şeref Kol, "Abdulkadir Bulut´un çocukluğunun geçtiği köyde onun adına kütüphane açılmasının gururunu yaşıyoruz. Bulut, bu açılışı görseydi, sanatla, kültürle ilgili, memleket meselelerine duyarlı bir hayli yoldaşının olmasına memnun olurdu. Bulut´un şair olması, sanatçı olması, örgütçü olması tesadüf değil. Bu topraklarda yaşayan insanların genlerinde var. Bulut iyi bir şairdi, iyi bir örgütçüydü, iyi bir halk adamıydı" dedi.

 

Abdulkadir Bulut´un oğlu Ekin Bulut da, "Öncelikle köyümüzde böyle bir kütüphane açılmasına katkı sunanlara teşekkür ederim. Böyle bir kütüphaneye babamın adının verilmesi beni ve ailemi onurlandırdı" dedi.
´BABAM GELDİĞİ YERİ ASLA UNUTMADI´
Babasını anlatmanın kendisi için kolay olmadığını ifade eden Ekin Bulut, "Babam Abdulkadir Bulut bu topraklarda doğmuş, bu topraktaki her şeyle yoğrulmuş, memleket sevdalısı bir adamdı. Babamı erken yaşta kaybettik. Kendisiye çok şey paylaşamadık ama sizin gibi sevdikleri ve hemşehrileri sayesinde çok şey öğrendik. İnsanın babasını dostlarından öğrenmesi kadar ağır bir şey yok. Keşke biz de tanıyabilseydik. Keşke o da bu açılışta bizim aramızda olsaydı. Çocuklarına karşı şefkatli bir babaydı. Kendisini eğitime adamış bir öğretmendi. İçi vatan sevgisiyle dolu öğrenciler yetiştirmek için gayret içinde oldu. Şairdi. Halkın sesi olmak ve toplumun düşünsel gelişimine katkı da bulunmak için kitaplar yazdı.  Babam asla nereden geldiğini unutmadı. Sizlerden biri olduğunu, nerede yaşadığını unutmadı. Çevresinde yaşanan sorunlara duyarsız kalmadı. Ve hep daha güzel yarınlar için çalıştı" diye konuştu.
 Şairin arkadaşlarından  Süleyman Deniz de,  "A. Kadir Bulut´un burada çobanlarla birlikte çaldığı kavalın sesini dinlemeyi çok isterdiniz.  Ben bu köyde 20 sene öğretmen olarak çalıştım. O zaman A.Kadir Bulut ile dostluk kurduk. Onun adına kurduğumuz bu kütüphane örnek bir kütüphane oldu. Burayı işler hale getirmek için köyün yetişkinlerinin günde bir iki saat gelip burada kitap okuması gerekiyor" dedi.
´ASİLİĞİNİ YÖRÜK KÜLTÜRÜNDEN, COŞKUSUNU DRAGON´DAN´
Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Aydan Yalçın da, "A.Kadir Bulut bir Akdenizlidir. Toroslar´ın Yörük oğludur. Yörük olmak özgür olmak demektir. Gücünü, sabrını dağlardan almak demektir. Yörük olmak ferman padişahın dağlar bizimdir demektir. Bulut şiirleri duruluğunu Akdeniz´den, samimiyetini Akdeniz insanından, yüceliğini Toros Dağları´ndan, asiliğini Yörük kültüründen, coşkusunu Dragon çayından, güzelliğini ise Anamur´dan almaktadır" ifadelerini kullandı.
 Konuşmaların ardından Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta yazarlar Ali F. Bilir, Saadet Bilir, Ferhat İşlek, Ahmet Eroğlu ve Halil Alan tarafından kütüphaneye bağışlanan kitaplar da köy azasına teslim edildi.
´EN ÖNEMLİ 3 OZANDAN BİRİDİR´
Anamur´daki Abdulkadir Bulut anma etkinlikleri akşam saatlerinde ilçe merkezinde düzenlenen etkinlikle sürdü. Etkinliğin açılışında konuşan Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı, "Bulut´un Mersin´deki mezarlığının yabani otlarla kaplı olduğunu, adeta ozanımızın Mersin´de öksüz, yetim, boynu bükük olduğunu gördük. Mezarlığın temizliğini yapan, otlarını biçen arkadaşlara teşekkür ederim" dedi.
Bulut´un Türk şiirinde önemli bir yeri olduğuna değinen Yaşar Alıcı, "Ailesi de, köylüsü de, Taşelilisi de şunu bilir ki Abdulkadir Bulut sıradan bir insan değildi. Sıradan bir şair de değildi. Nazım sonrası kuşaktan Türklüğü, Türkmen töresini, Yörük kültürünü çok iyi bilen ve özümseyen, bu kültürü bütün mısralarına yansıtmış 3 ozan sayın denilse Bulut o 3 ozan arasında yer alır. Bulut´a, eserlerine, şiirlerine ve mezarına sahip çıkma zorunluluğu ben çağdaş bir insanım diyen herkesin hükümlülüğüdür ama özellikle Mersinlilerin hükümlülüğüdür" diye konuştu.

 ´GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜLER KURMALIYIZ´

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de etkinliğe katılanları selamladı. Türe, " Ozanımız Abdulkadir Bulut´u rahmetle anıyorum. Görevde onuncu yıla girerken şunu gösterdik.Bir şehirde çok güzel parklar yapabilirsiniz. Çok güzel kaldırımlar, binalar yapabilirsiniz.Ama  o şehirde geçmişten geleceğe uzanan köprüleri kuramazsanız, sosyal ve kültürel faaliyetleri inşa edemezseniz, geçmişi geleceğe aktaramazsanız o binalar, o caddeler hiçbir işe yaramaz. Biz de kıt imkanlarla güzel Anamur´un fiziki ihtiyaçlarını çözmeye çalışırken, sosyal ve kültürel faaliyetlerde, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılmasında belediyemize düşen görevleri tamamen yapmaya çalıştık. Bundan da başarılıyız. Sivil toplum örgütleri, okullar, camiler ne zaman belediyeye gelseler hepsinin ihtiyacını karşılamaya çalıştık. Abdulkadir Bulut anmalarına da destek verdim ve bulundum. Bu etkinlilşeri önemsiyorum. Bu anma etkinliğine hissederek katılıyorum" dedi.
 Açılış konuşmalarının ardından Abdulkadir Bulut´un köyden ve okuldan arkadaşları şairle ilgili düşüncelerini, anılarını paylaştı. Etkinlikte daha sonra yazarlar, şairler ve genç edebiyat tutkunları Abdulkadir Bulut´un şiirlerini seslendirdi.
ABDULKADİR BULUT KİMDİR?
1943 yılında Anamur´da doğdu. Akşehir İlköğretmen Okulu´ndan 1961´de mezun oldu. 1966´da Anamur´da öğretmenlik yaparken sol propagandası yaptığı gerekçesiyle görevden alındı. 1967´de mahkemeyi kazandı ancak bakanlık görevine başlatmadı. Danıştay´da açtığı davayı kazanarak 777 gün sonra göreve dönebildi. 1971´de tutuklandı. Tahliye olduktan sonra öğretmenliğe İstanbul´da devam etti. 8 Ağustos 1985 tarihinde Silifke Anamur arasındaki yolda köy dolmuşundan düşerek hayatını kaybetti. Bulut 42 yaşında hayata veda ettiğinde geride 6 şiir kitabı bırakmışı. İlk eseri Sen Tek Başına Değilsin 1976´da yayınlanmış, daha sonra Acılar Yurdumdur (1981), Yakımlar (1982), Gözyaşlarında Çiçek Açar (1983), Sen Tek Başına Değilsin (1984), Yurdumun Şiir Defteri (1985) adlı kitapları yayınlanmıştı.

/resimler/2018-8/12/2218498656601.jpg

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Anamur Şairini yıldır Yaşatıyor
Anemurium Antik Kenti Kazıları 12 Boyunca Sürecek
Anemurium Antik Kenti Kazıları 12 Boyunca Sürecek
Anamuryum Antik Kentinde yıllardır devam eden ve yıl içerisinde belli zaman aralıları ile yapılan kazı çalışmaları 12 aya yayıldı.
Aydın Doluoğlu´nun ´Çomaç´ Kitabı Çıktı
Aydın Doluoğlu´nun ´Çomaç´ Kitabı Çıktı
Emekli Edebiyat Öğretmeni Aydın Doluoğlu´nun kaleme aldığı “ÇOMAÇ” adlı kitabın tanıtımı Anamur Belediye Meclis Salonunda yapıldı.
ÖĞRENCİLERE SİNEMA PROGRAMI
ÖĞRENCİLERE SİNEMA PROGRAMI
Anamur Belediyesi Sinema Günleri kapsamında bu gün Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kursu öğrencileri ve öğretmenlerini misafir etti. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Kibrit´in de aralarında olduğu yaklaşık 200 kişilik ekip Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan´ın yaptığı Organize İşler 2 filmini izledi.
Büyükşehir Emıtt´te Mersini VR ile Tanıttı
Büyükşehir Emıtt´te Mersini VR ile Tanıttı
Her fırsatta ulusal ve uluslararası fuarlara katılarak Mersin´i tanıtan ve turizmine katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi EMITT´te kurduğu stantla Mersin´i tanıttı.
Kilim Kafe Bu Sefer Gazetecileri Konuk Etti
Kilim Kafe Bu Sefer Gazetecileri Konuk Etti
Anamur´da hizmet veren Kilim Cafe, Serbest Kültür Sohbetleri´nde bu ay gazetecilere ev sahipliği yaptı. “Anamur´da Gazeteci Olmak” konulu söyleyişinin yöneticiliğini müzik öğretmeni Elif Ayhan yaptı
Mamure Kalesinde ikinci bölüm Restoresi Başladı
Mamure Kalesinde ikinci bölüm Restoresi Başladı
Mithat Ünal-Anamur Mamure Kalesi ikinci restorasyon çalışmaları başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, proje Mimarı Tuğçe Özköse´den çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Başkan Kocamaz: ‘Mutlu Yıllar Mersin´
Başkan Kocamaz: ‘Mutlu Yıllar Mersin´
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 2018´in son saatlerinde hastanelerde tedavi gören hastaları ziyaret edip mutlu yıllar dilerken, yeni yılın ilk saatlerinde yine sahadaydı.
Başkan Türe´den Genç Yazar  Övünç Ezgi Yılmaz´a Tam Destek
Başkan Türe´den Genç Yazar Övünç Ezgi Yılmaz´a Tam Destek
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe´den genç yazara tam destek geldi.
Yiğit´ten 11 Asırlık Antik ve Çağdaş Sohbet
Yiğit´ten 11 Asırlık Antik ve Çağdaş Sohbet
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Yaşar Yiğit, Kilim Kafe´de, Anamur´un tarihi, Anamuryum Antik Kent´in bin 100 yıllık geçmişinden günümüze gelen kronolojisini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.
Anamur Belediyesi Kitap Günlerine Yoğun İlgi
Anamur Belediyesi Kitap Günlerine Yoğun İlgi
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile Ayata Yayıncılığın ortaklaşa düzenlediği ve 21-30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam edecek olan Anamur birinci kitap günlerine vatandaşların yoğun ilgi göstermesi kitapçıları oldukça memnun etti.
Anamur´un Gururu Oldular
Anamur´un Gururu Oldular
Kurulduğu günden beri başarıları ile adından söz ettiren Anamur Belediye Konservatuvarının kursiyerleri her dalda adından söz ettirmeye devam ediyor.
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Anamur kKükür Köyleri Yardımlaşma Derneği Anamur Öğretmenevinde 25 Kasım Pazar Günü Saat 12.00-18.00 arasında öğretmenler adına çay keyi gerçekleştirecek. Dernek başkanı Dr. Gülay Uysal, heryıl geleneksel hale getirdikleri öğretmenler günü etkinliklerinde yıllarını eğitim camiasında geçirmiş binlerce öğrenciye annelik,babalık,ağabeylik yapmış isimleri buluşturduklarını söyledi.

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12