Anamur 3. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçti
Anamur 3. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçti
Tarih: 30.10.2016 17:04:01/ 3279okunma / 0yorum

Fuar´ı 30 Bin Kişi Ziyaret Etti
26-29 Ekim tarihleri arasında Anamur Şehit Uzman Çavuş Atanur Bal Kapalı Fuar Merkezinde gerçekleşen Anamur 3. Tarım ve Gıda Fuarı 29.176 kişiyi ağırladı.

Firmalar Memnun Ayrıldı

100´e yakın firmanın katıldığı fuardan firmalar memnun ayrılırken Sera City 4 adet daire, Trabzon Süt Ürünleri bir tır dolusu süt ürünü, Kaya İnşaat 2 adet daire, New Holland 4 adet traktör, Beybolat Tarım 10 çapa moturu, 25 testere, 10 ilaçlama makinesi, Deniz Otomotiv 7 adet binek araç, Cermak Makine 7 Adet Mini Ekskavatör ve Büyük Tonajlı Ekskavatör,  satışı yaptı.

Anamur Belediye Başkanlığı, Anamur Ziraat Odası ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ile bu yıl Anamur´da 3.sü gerçekleşen Anamur Tarım ve Gıda Fuarı büyük ilgi gördü. Fuar kapsamında düzenlenen konferansların yanı sıra, muz güzellik yarışması da büyük ilgi çekti.

Fuar Geleneksel Yürüyüş ile Başladı
Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar ve Mut başta olmak üzere Taşeli Bölgesi için oldukça önem arz eden Anamur Tarım ve Gıda Fuarı´nın 3.sü Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Esnaf kefalet Odası Başkanı Ahmet Özdemir, Mersin Büyükşehir Belediyesi  Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Serdar Gökçe , Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Erkan Arıcı, Polonya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konrad Zablocki, CNR Forum Fuarcılık Ankara Genel Müdürü Arkan Uluçay, İlçe Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, Türk Eğitim-Sen Anamur Şube Başkanı Harun Taşdemir, Ülkücü İşçiler Derneği Anamur Şube Başkanı Fatih Öğür, MHP Bozyazı İlçe Başkanı Turhan Tuna, TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman, Mersin´de 13 İlçenin Ziraat Odası Başkanları ve Ziraat Odası İl Başkanı, Sivil Toplum Kuruluşları, firmalar, Anamur Belediyesi  Mehter Takımı, Halk Oyunları Grupları, Anamur Belediyespor, Siyasi Partilerin temsilcileri ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşen Geleneksel Fuar Yürüyüşü ve Şehit Uzman Çavuş Atanur Bal Kapalı Pazaryeri önünde gerçekleştirilen açılış programı ile başladı.

Açılış Programı ve Başkan Türe´nin Konuşması

Açılış programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe hoşgeldiniz konuşması yaptı. Başkan Mehmet Türe konuşmasında teröre lanet okudu. 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerini andı. Başkan Türe sınır ötesinde gören yapan tüm askerlere selam gönderdi. Konuşmasına şehitleri anarak başlayan Başkan Mehmet Türe Anamur Tarım ve Gıda Fuarının önemine deyindi. CNR Fuarcılık Firmasına teşekkür eden Başkan Mehmet Türe günlerdir firma ve belediyenin yoğun bir çalışma ve emek harcadığını fuarın duyurulması için alanı dolduran herkesten ricada bulunduğunu ifade etti. Başkan Türe fuarda emeği bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür etti.  CNR firmasının organize ettiği Türkiye´de tek ilçe fuarının Anamur Fuarı olduğunu dile getiren Başkan Mehmet Türe Anamur Tarım ve Gıda Fuarı Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar, Mut kısacası tüm Taşeli´yi temsil ettiğini ifade. Bu yıl Polonya Büyük Elçiliği´nin de fuarda stand açtığını söyleyen Başkan Türe Anamur´a gelen misafirlere de hoşgeldiniz dedi.

Fuar açılış töreninde CNR Forum Fuarcılık Ankara Genel Müdürü Arkan Uluçay, Mersin Büyükşehir Belediyesi  Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Serdar Gökçe, Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ve Polonya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konrad Zablocki de birer konuşma gerçekleştirdi.

Polonya Stand Açtı

Anamur ile ticari faaliyetlerde bulunmak ve ticaret hacmini geliştirmek üzere Anamur´a yaklaşık 15 iş adamıyla gelen Polonya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konrad Zablocki fuarda Polonya adına stand açarken Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş,  Hal Komisyoncular Derneği Başkanı Orhun Yıldız, ithalat ve ihracatçı iş adamları ile bir araya geldi.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve Polonya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konrad Zablocki´nin görüşmesi sonucu Anamur ile Polonyadan bir kentin kardeş kent olması hususunda ön fikir birliğine varıldı.

Bakanlardan ve Milletvekillerinden Telgrafla Tebrik

Fuara yoğun programları dolayısıyla katılamayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, MHP Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Mehmet Günal  ve MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek telgraf göndererek başarı ve bereket dileklerini ilettiler.

Resim Yarışması

Saat 12:00 de Fuar etkinliik salonunda salonunda Fuar Kokteyli düzenledi. Saat 17:00 de ise 6-12 yaş arası 212 öğrencinin katıldığı Anamur Muzu konulu resim yarışmasının ödülleri dağıtıldı. Mine Sanat Galerisi organizasyonu ve CNR Fuarcılık sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada dereceye giren öğrencilere tam altın, yarım altın, çeyrek altın, para ödülleri, kırtasiye ödülleri ve ANAMED´den ücretsiz check-up ödülü Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe tarafından verildi. Katılımcı öğrencilerin tümüne ise katılım belgesi verildi.

Basın´dan Büyük İlgi

Bu yıl 3.sü düzenlenen Anamur Tarım ve Gıda Fuarı´na yerel ve ulusal birçok basın mensubu katılırken Kanal 33 TV, Duru TV, Çiftçi TV fuar açılışını canlı yayınladı.

TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman ve TRT ekibi de fuara katılarak çekimler gerçekleştirdi.

Muz Dalları Göz Doldurdu

Muzun başkenti Anamur´da seralarda yetişen muz dalları Fuar kapsamında firmalar tarafından sergilenirken 100 kg´nin üzerinde olan yaklaşık 30 dal ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaştı. Kozak Tarım´a ait 108 kg´lık dal ise birçok fotoğrafta yer aldı.

Sağlık Taraması

Fuarda stand açan ANAMED ve Özel Hızır Sağlık Meslek Lisesi fuar ziyaretçilerinin ücretsiz tansiyon ölçümlerini yaptı. ANAMED Hastanesi fuar süresince standlarını ziyaret ederek form dolduran ziyaretçilere ücretsiz sağlık taraması kartı dağıttı. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de sağlık taraması yaptırdı.

İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Cezaevi Müdürlüğü Stand Açtı 

Anamur İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği Anamur İlçe Emniyet Müdürlüğünü temsilen fuarda stand açarak vatandaş-polis ilişkisini güçlendirmeye yönelik çalışmalar yaptı. Polisler standta broşür dağıtımı gerçekleştirirken, miniklere balon ve şeker ikram etti.

Anamur Cezaevi Müdürlüğü de stand açarak mahkumlar tarafından yapılan ürünlerin satışını gerçekleştirdi.

Anamur HEM ve Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksekokulu Stand Açtı

Anamur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğübirbirinden güzel el işi eserleri sergilemek için Anamur 3.tarım ve Gıda Fuarı kapsamında stand açtı. Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksekokulu da bir stand açarak fuar kapsamında gerçekleştirilen konferansları organize etti.

Kükürlüler Kültürel Stand ile Fuarda

Başkanlığını Dr.Gülay Uysal´ın yaptığı Anamur Kükür Köyleri Kalkınma ve Dayanışma Derneği Anamur´da gerçekleşen tüm etkinliklerde olduğu gibi Anamur 3.Tarım ve Gıda Fuarı´na desteklerini ortaya koyarak kültürel ağırlıklı bir stand açtı. Kükürlüler standlarında tuluk ayranı, Kükür narı, Anamur yer fıstığı ve yöresel ürün sergileyerek ikramını yaptılar.

16 Ayrı Sivil Toplum Kuruluşu Stand Açtı

Fuarı destekleyen 16 ayrı STK fuarda stand açarak ikramlarda bulundu. STK´ların fuar süresince batırıktan keşkeğe kadar çeşitli etkinliklerle fuara renk katacağı belirtildi. Atatürkçü Düşünce Derneği, Kükür Köyleri Kalkına ve Yardımlaşma Derneği, Türkav ve Anamur Turizm Derneği de stand açarak firmalar dışında fuara destek verdi.

Mersin Genelinden Katılım

Anamur 3.Tarım ve Gıda Fuarı´na Tarsus, Mersin, Erdemli, Mut, Bozyazı ve Gülnar başta olmak üzere birçok bölgeden otobüslerle gelen ziyaretçiler  fuarı gezerek firmalardan bilgi aldı. Tarsus Ziraat Odası da fuar kapsamında bir stand açtı.

Firmalar´dan Dev Standlar

Kılıç Tarım, Grow Fide, Bana Turka, İnci plastik, Swiss Grow, Çıvgın Boya, Beybolat Makine, Betiz Tarım, Elzem Tarım, Aksa Jenaratör, New Holland Traktörleri, Cermak Makina, Trabzon Süt Ürünleri, Malatya Pazarı, Gümüşhane Yörsel Ürünler, Ala Kuruyemiş, Anamur Koç Zeytinyağı Fabrikaları, Anamur Ziraat Odası, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Ziraat Odası, Polonya Büyükelçiliği ve Anamur Belediyesi fuarda kurdukları dev stantlarla göz doldurdular.

Müzik Dinletisi
Fuar ziyareti saat 20:00´de kapanırken fuar etkinlikleri kapsamında Çavuşpınarı Parkında Anamur Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği Korosu her akşam müzik dinletisi sundu.

Şehit Ailelerinden Fuara Ziyaret                                                       

Fuarın 3. Gününde Şehit Aileleri 3. Tarım ve Gıda Fuarını ziyaret etti. Fuar Merkezine ismini veren Şehit Uzman Çavuş Atanur Bal´ın Annesi Elife Bal ve Şehit Uzman Çavuş Hakan Baltanın Annesi Ayşe Balta Fuar merkezine gelerek standları ziyaret etti ve kolaylıklar diledi.

 Kent Protokolü Fuarı Ziyaret Etti

Anamur 3. Tarım ve Gıda Fuarının 2. Gününde Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk, Cumhuriyet Başsavcısı Vedat Temel,  İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ercan Yılmaz ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serdar Cangökçe birlikte ziyaret ettiler. Başkan Türe Kaymakan Cantürk ve beraberindeki protokol üyeleri ile fuar alanını gezerek tüm firmalarının standlarına uğrayarak kolaylıklar dilediler.

Muz Güzeli Seçildi

Fuarın 3. Gününde Saat 17.00´de Fuar Etkinlik salonunda  2. Geleneksel Muz Güzeli Yarışması düzenlendi. Güzellik Uzmanı Filiz Duman, Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Selahattin Aslan, Rekor Fotoğrafçı Sahibi Ahmet Koyuncu, Diyetisyen Didem Yıldız, Bayan Kuaförü Osmaniye Kurşun´un jüri üyeliğini yaptığı Anamur Organizasyon tarafından organize edilen Anamur 3. Tarım ve Gıda Fuarı´nın Muz Güzeli Yarışmasında dereceye girenlere Anamed´ten cilt bakımı, Rekor Stüdyodan 1 metre boyunda fotoğraf, Anamur Belediye Sinemasından 1 yıl geçerli açık bilet verilirken Anamur Belediyesinin ödülleri ise 1.ye tam altın 2.ye yarım altın ve 3.ye çeyrek altın ödülleri verildi. Ayrıca Kardelen Güzellik Merkezi tüm katılımcılara makyaj malzemeleri sepeti hediye ederken Kuaför Osmaniye 1.cinin gelin başı süslemesini, Diyetisyen Didem Yıldız 1.ye 1 yıl boyunca ücretsiz danışmanlık hizmeti vereceğini Anamur Organizasyon 1.nin Nişan Organizasyonunu ücretsiz yapacağını duyurdu. Muz Güzeli Yarışmasında Mehtap Şahin birinci, Büşra Cansu Aktağ ikinci, Rabia Yalçınkaya üçüncü oldu.

Muz Güzeli Yarışmasında ödülleri Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe taktim ederken yarışmaya fuarı ziyaret ve Anamur´a yatırımlar yapmak için Belediye Başkan Mehmet Türe ile görüşmek üzere gören gelen İş Adamı Kadir Has´ın torunu Has Ailesi´nin tek veliahtı Kayseriler Yatırımcı Genç İş Kadınları Derneği Başkanı Ezgi Has da katıldı. Ezgi Has yaptığı konuşmada Anamur´a yatırım için Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ile görüşme başlattıklarını ifade etti.

 Muz Güzelleri yarışmanın ardından tarım aletleri ve traktörlerin bulunduğu bölümde Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ile basına poz verdi.

Halk´tan Başkan Türe´ye Teşekkür

Fuarın planlanmasından standların kurulumuna kadar gece gündüz demeden her aşamayı tek tek inceleyen, Anamur´da kusursuz bir fuarın gerçekleşmesi için tüm imkanları seferber eden Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe fuarın 4 günü boyunca fuar alanında stand ziyaretleri gerçekleştirdi. Fuar alanından bir an olsun ayrılmayan Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe´yle fuar alanında karşılaşan üreticiler, vatandaşlar ve ziyaretçiler Başkan Türe´yi Anamur 3.tarım ve Gıda Fuarı dolayısıyla tebrik ettiler.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Anamur Tarım Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kocamazdan Deniz Otobüsü ve Deniz Uçağı Müjdesi
Kocamazdan Deniz Otobüsü ve Deniz Uçağı Müjdesi
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Akdeniz İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen programa katıldı. Başkan Kocamaz, programda yaptığı konuşmasında Mersin´e 2018 yılı içerisinde deniz otobüsü, deniz uçağı ve helikopter alınacağının müjdesini verdi.
Fuarın Odağı Anamur Oldu
Fuarın Odağı Anamur Oldu
Anamur Belediyesi Kültür Sosyal işler Müdürlüğü 13. Mersin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuar´ın da Anamur´u tanıttı. Fuarda Anamur´un standı büyük ilgi odağı oldu.
AGC´den Kent Raporu Toplantısı
AGC´den Kent Raporu Toplantısı
Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu´nun talebi doğrultusunda; Anamur´u geleceğe taşımak adına, Anamur´da görev yapan Gazetecilerin gözünde kentin eksiklikleri, aksaklıkları başta olarak, Anamur´un gelişimi için uygun görülen öneriler masaya yatırılmak üzere AGC yönetim ve üyeleri dün akşam Seven Kahvaltı Evinde bir toplantı düzenledi.
Büyükşehirden Anamur´a 4 Durak
Büyükşehirden Anamur´a 4 Durak
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 yılı Şubat ayı toplantısında Merkez ilçelerle birlikte Anamur içinde tek tip 4 taksi durağı yapmaya karar verdi.
Saat Kulesi de Sıcak Asfalta Kavuştu
Saat Kulesi de Sıcak Asfalta Kavuştu
AEKSPRES-Anamur da Saatli Kule ile Anamur Devlet Hastanesi arasındaki yolda sıcak asfaltlanıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin genelinde ilçe merkezlerinde yürütülen sıcak asfalt, Anamur da büyük ölçüde tamamlandı.
Anamurda Yaban Keçisi Görüntülendi
Anamurda Yaban Keçisi Görüntülendi
Vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi büyük olan türlerin sıralandığı Hassas türler kategorisinde yer alan yaban keçisi Anamur´un dağlarında bir çoban tarafından görüntülendi.
Yöresel Ürünler Şenliği Hareketli Geçiyor
Yöresel Ürünler Şenliği Hareketli Geçiyor
AEKSPRES-Anamur´da ‘2. Yöresel Ürünler ve Hamsi Şenliği´ hareketli geçiyor. Anamur Belediyesi ve Sam Organizasyon İşbirliği ile ortaklaşa bu yıl 2. Si düzenlenen Yöresel Ürünler ve Hamsi Şenliğinin ilk gününde 3 bin kişiye hamsi ekmek dağıtıldı.
Anamur´un Gizemli Kayaları Büyülüyor
Anamur´un Gizemli Kayaları Büyülüyor
AEKSPRES-Anamur Demirören Mahallesinde ilginç oluşumu ile dikkat çeken delik kayalar görenleri hayrete düşürüyor.
PTT´DEN YÖRESEL KAMPANYA
PTT´DEN YÖRESEL KAMPANYA
AEKSPRES-Bozyazı PTT Müdürlüğü çok ilginç bir uygulamaya imza attı.
Anamur İskelesi İçin İlk Kazık Çakıldı
Anamur İskelesi İçin İlk Kazık Çakıldı
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Mersin´in Anamur İlçesi´nde yapımı planlanan 49,5 metre genişlik ve 352 metre uzunluğundaki Anamur iskelesi için ilk kazık çakıldı.
Yörükler Büyükşehir´le Gülüyor
Yörükler Büyükşehir´le Gülüyor
Belirli dönemlerde Anamur´un Kaşpazarı Yaylası´na göç eden Yörükler ile birlikte binlerce vatandaş, Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde gelecek göç sezonunu sorunsuz şekilde karşılayacak.
Değirmendere Mahallesinin İçmesuyu Şebekesi Yenilendi
Değirmendere Mahallesinin İçmesuyu Şebekesi Yenilendi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Toroslar ilçesi Değirmendere Mahallesinin içme suyu şebeke hattı yenileme çalışmalarını tamamladı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
3.9356
EURO
4.8516
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12