2. Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali, Bu Yıl Aşık Veysel Anısına Düzenlenecek
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek olan ´Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali´nin basın toplantısı gerçekleştirildi.
Tarih: 5.10.2018 11:21:23/ 1021okunma / 0yorum

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek olan ´Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali´nin basın toplantısı gerçekleştirildi.
 İstanbul´da düzenlenen basın toplantısına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Metin Şentürk, Dünya Engelliler Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk, dünyaca ünlü görme engelli sanatçı Eşref Armağan ve basın mensubu katıldı. Geçtiğimiz yıl birincisi gerçekleştirilen ve dünyanın ilk engelsiz sanat festivali olma özelliği taşıyan ´Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali´ bu yıl Türk tarihinin en ünlü halk ozanı Aşık Veysel anısına ´Karanlıktan Aydınlığa´ mottosu ile yapılacak. Yapılan toplantıda konuşan Başkan Kocamaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sıradan belediyecilik anlayışının dışında gerek Türkiye´de gerekse dünyada farkındalık oluşturacak projelerle halkın karşısına çıktıklarını söyledi. Mersin´i bu şekilde dünyaya açmak istediklerini belirten Kocamaz, "Malezya´da ki toplantı yine dünyada ilk kez düşünülen ve 2015 yılında ilki gerçekleştirilen Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği´nin kuruluşu ile ilgili bir toplantıydı. 2015 yılında dünyanın değişik bölgelerinden 400´ün üzerinde belediyeyi Mersin´e davet etmiştik. 2015 yılının kargaşası içinde Suriye´de ki olayların doruğa tırmandığı bir dönemde 184 belediye temsilcisi Mersinimize gelmişti. Biz yerel yönetimler olarak dünya barışına nasıl bir katkı koyabiliriz, insanları nasıl bir araya getirebilir, ortak değerler üzerinde nasıl birleştirebiliriz bunun gayreti içerisindeydik. 2015 yılında bu birliğin kurucu başkanı olarak ve fikir babası olarak ben münasip görülmüştüm. Malezya´da ki toplantıda bu birliğin onursal başkanı olma unvanı bana layık görüldü. Biz her yönüyle farkındalık oluşturmaya devam edeceğiz" dedi.
Engelli bireylerin haklarına ve hürriyetlerine kavuşmasında her insan ve her kurumun özveriyle çalışması gerektiğini vurgulayan Kocamaz, "Gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerekse sivil toplum örgütleri bu meseleyi bir sosyal farkındalık meselesi olarak algılamalıdır. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimizden bu yana engelli kardeşlerimizi sosyal hayatla barıştırmak ve onları yaşama dair her konuda teşvik ederek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret gösterdik. Çünkü biz, bir kamu kurumu olmaktan öte birer insan olduğumuzun özverisi ve bilinci içerisinde hizmetler sunuyoruz. Çünkü biz, Mersin´de kader birliği ettiğimiz bütün engelli kardeşlerimizi anlayarak ve yaşadıkları tüm sorunları çözerek Mersin´i engelli dostu bir kent yapmak için gerekli adımları her geçen gün daha kararlı bir şekilde atıyoruz. Bu adımlarımız doğrultusuna ilkleri başararak Engelliler Dairesi Başkanlığı´nı kuran ilk Büyükşehir Belediyesi olmanın haklı gururunu, yüreğimizde taşıyoruz" şeklinde konuştu.
 Sanatın insanın kalbinden ve ruhundan geldiğinin altını çizen Kocamaz, "Hiç bir engel bu ilham çeşmesini kapatamaz. Bizler de bugün buradayız ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak 11-15 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada ilk kez gerçekleştirdiğimiz 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali kapsamında 16 ülkeden 37 engelli sanatçıyı Mersin´de ağırladık. Mersin merkez, Tarsus, Anamur ve Erdemli Kızkalesi´nde gerçekleştirdiğimiz ve dünyaca ünlü sanatçılar ile uzmanların katıldığı sergi, sempozyum, workshop, konser, gezi ve performanslar sayesinde, Türkiye´ye unutulmaz bir festival deneyimi yaşattık. Mersin´in her köşesinde hayata geçirilen etkinlikler sayesinde hem engelli bireylerimiz hakkında farkındalık oluşturmuş olduk, hem de dünyaya engellerin sanat ile nasıl aşılabildiğini göstermiş olduk. Festival süresince, sesleri ile dinleyicileri büyüleyen sanatçılarımız, sanatın engel tanımayacağını bir kez de Mersin´den tüm dünyaya göstermiş oldu. Engelli sanatçılarımızın eserlerinin yer aldığı, fotoğraf ve el emeği ürünlerinin sergilendiği stantlarda da her türlü sanatı gerçekleştirmek için sadece yüreğin yettiğini tüm insanlığa göstermiş olduk. Bu güzel duygularla ve yüreklerimize kazıdığımız güzel anılarla sonlandırdığımız 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali ile yaktığımız ateşi, 2. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali ile yeniden alevlendireceğiz" ifadelerini kullandı.
 11-14 Ekim 2018 tarihleri arasında bu yıl 2.´si düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali programı hakkında bilgi veren Kocamaz, "2. Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali Türk halk müziğimizin unutulmaz sanatçılarından merhum Aşık Veysel anısına ´Karanlıktan Aydınlığa´ sloganıyla tüm engellerine rağmen hayata tutunabilen hem kendilerine hem çevrelerine hem de evrensel duygulara sanatlarıyla ışık olabilen tüm engelli sanatçılara ithaf edilecek. Festival kapsamında 19 farklı ülkeden, müzik, resim, dans, fotoğraf gibi sanat dallarından toplam 100 sanatçıyı Mersin´de ağırlayacağız. Engelleri azim, umut ve başarı ile aşmış sanatçıların birçoğu engelli olmakla birlikte festivalde çok sayıda engelsiz sanatçı da yer alacak. 4 gün sürecek festival etkinlikleri için il merkezinin değişik semtlerinde konser sahneleri kurulacak ve sergi alanları açılacak. Ayrıca festival süresince paneller ve çalıştaylar düzenlenecek olup, bu coşkuyu hep beraber, omuz omuza yaşamamız için festivale katılım herkese açık ve ücretsiz olacak" dedi.  Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Metin Şentürk ise "Engelliler adına yapılan çalışmaları taş üstüne taş koyarak bu kardeşlerimizin, kader arkadaşlarımızın hayallerini gerçekleştirerek, dünyadaki yaşamlarını kolaylaştıran ve onları hayatla sıkı sıkıya bağdaştırmak için bir küçük çabayı bile ortaya koyan herkese teşekkür ediyorum. Ülkemizdeki tüm yerel sisteme Başkanın örnek olmasını diliyorum. Zira insanlar hayatın ve dünyanın tek tip insana göre değil her tip insana göre olduğunu anladıkları zaman bu sorunları daha iyi anlamış ve çözmüş olacağız" şeklinde konuştu.
Kaynak:

KOCAMAZ´IN ÜLKÜKÖY ZİYARETİ MİTİNG HAVASINDA GEÇTİ
KOCAMAZ´IN ÜLKÜKÖY ZİYARETİ MİTİNG HAVASINDA GEÇTİ
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz´ın Tarsus İlçesi Ülküköy Mahallesinde gerçekleştirdiği ziyaret miting havasında geçti.
8 Yaşında Bir Aylık Kursun Ardından  Kur´an-ı Okudu
8 Yaşında Bir Aylık Kursun Ardından Kur´an-ı Okudu
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğüne bağlı Akdeniz Camiinde Kur´an-ı Kerim kursu alan Fatih İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Fatmanur Yıldırım, bir aylık kursun ardından Kur´an-ı okumayı başardı. Kurs öğretmeni Sakine Kuz, Fatmanur´un hem eğitim öğretimine devam ettiğini, hem de günde 2 saatlik bir kurs eğitimi ile bir ayda Kur´an-ı Kerimi okuduğunu söyledi.
TÜRE PERSONELİ İLE İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ.
TÜRE PERSONELİ İLE İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ.
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe Personeli ile 10 yıllık istişare toplantısı gerçekleştirdi.
(Haber-yorum)Vicdan merhamet olmayandan korkun
(Haber-yorum)Vicdan merhamet olmayandan korkun
Dünyanın neresinde olursa olsun, Allah´ın yarattığı canlıya, bu muameleyi reva görenleri ifade edecek kelime bulamıyorum. Bu hayvanların tek hatası onlardan bir lokma ekmek beklemek oldu.
AGC´den Güngör´e Taziye ziyareti
AGC´den Güngör´e Taziye ziyareti
Anamur Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri Anamur İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Güngör´ü makamında ziyaret ederek taziyeleri ilettiler.
Anamur´u Yine Hortum Vurdu
Anamur´u Yine Hortum Vurdu
Mithat Ünal-Geçtiğimiz günlerde iki hafta ara ile muz seraları, çilek tarlaları ve zeytin bahçelerini yerle bir eden hortumun bir benzerinin saat 21:00 sularında Total Petrol ofisine yaklaşık 200 metre batı da etkili olan hortumun, deniz ile D-400 karayolu arasında kalan bölgede etkili olduğu öğrenildi.
.
.
.
Meclis üyeliği için istifa ettiler
Meclis üyeliği için istifa ettiler
.
.
.
.
.
.
.
Belediye Meclisinde İmar Değişikliği Görüşülecek
Belediye Meclisinde İmar Değişikliği Görüşülecek
Anamur Belediye Meclisinde imar değişikliği görüşülecek.
Muz Üreticilerine Seminer
Muz Üreticilerine Seminer
Anamur Belediyesi ile birlikte CNR Fuarcılık tarafından bu yıl 5. si gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarı yoğun bir şekilde devam ediyor. Etkinlikler kapsamında dün Muz Güzellik yarışması, zeytin fidesi dağıtımı, keşkek ikramı gerçekleştirilmişti. Fuarın 3. Günü bugün ise muz üreticilerine muz yetiştiriciliği üzerine seminer verildi.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12